5. november 2012 kell 21:00

Krediidikitsikus pitsitab Euroopa perifeeriat

Kui laenu ei saa, ei maksa unistadagi majanduse paranemisest. Euroopa majanduse probleem on krediidi vilets kättesaadavus keskmise ja väikese suurusega ettevõtete jaoks, vahendas Bloomberg..

Deutsche Bank prognoosis, et väikese ja keskmise suurusega ettevõtted, mis annavad 70 protsenti majandusest, on krediidinäljas. Septembris vähenesid Euroopa pankade laenud aastaga 0,8 protsenti. Viimati vähenes laenuportfell nii kiiresti 2009. aasta oktoobris.

Näiteks Itaalia aknatootja Fenster Group ja Portugali ehitusmaterjalide tootja Faustino e Ferreirani kaebavad, et nad ei saa laienemiseks laenu.

Massimo Zappia, kes lõi Põhja-Itaalias Coneglianos Fenster Groupi, kui tema endine tööandja läks pankrotti, on sunnitud tühistama 3200 akna tellimuse täitmise, kuna 20 panka keeldusid andma ettevõttele laenu tooraine ja masinate ostmiseks.

“Pangad ütlevad mulle – miks ma peaks sulle andma laenu, kui ma ei anna laenu sinu klientidele, kes soovivad osta maja?” rääkis Zappia pankade suhtumisest. “Bürokraatia ja krediidikitsikus lämmatavad ettevõtjate energiat. Me tahame reageerida kriisile raske töö, pühendumise ja innovatsiooniga. See on nagu pangetäie külma vee viskamine kustuvale lõkkele, mis veel püüab süttida.”

Tellimused on, laenu ei saa. Portugali ettevõte ei saa pankadest laenu, et täita Prantsuse, Angoola ja Mosambiigi nõudlust. Ettevõte keeldus nelja-aastasest kuni 600 000eurosest kaheksaprotsendise intressimääraga laenust. See intressimäär on neljakordne võrreldes kahe aasta taguse ajaga.

“Pangad ei anna laenu,” ütles ettevõtte pressiesindaja Paolo Sousa Alves. “Kui me suudaksime oma finantseerimisprobleemid lahendada, kasvaks meie müük aastaga 60 protsenti ja me saaks palgata täiendavat tööjõudu.”

“See on kohutavalt ehmatav,” ütles Iiri Quinlan & Co asutaja Eilis Quinlan. “Seal on tõsised ettevõtted, kellel on kehtivad tellimused ja nad ei leia käibekapitali, mistõttu nad peavad end sulgema ja koondama päevast päeva töötajaid.”

Hetkel kuum