Eesti taasiseseisvumisest on möödunud üle kahekümne aasta, kuid Narva linnavõimu mentaliteet on endiselt justkui 1990. alguses, mil piirid äri-, poliitika- ja kuritegeliku maailma vahel olid üsna ähmased.
Lugesin jahmatusega Narvskaja Gazetast, et linnale kuuluva sihtasutuse Narva Linna Arendus nõukogu määras hiljuti juhatuse liikmeks Sofja Homjakova. Paari aasta eest mõistis Viru maakohus endisele abilinnapeale Homjakovale väärteo korras rahalise karistuse, kuna ta kihutas endale alluvat ametniku ebaseadusliku otsuse tegemisele. Lisaks süüdistas prokuratuur teda mõjuvõimuga kauplemises, millega abilinnapea tagas kohaliku sotsiaalabiameti poolt rendilepingu sõlmimise elukaaslase, Narva mõjuka poliitiku Vadim Orloviga seotud äriühinguga. Orlovi õe nimel olnud osaühing ostis 2006 1,3 miljoni krooniga linnale kuuluvalt ASilt Narva Elamuvaldus tolle osa kinnistust aadressil Linda 4. Kuu aega hiljem andis firma selle 15 aastaks rendile linnavalitsuse sotsiaalabiametile ning selle ajaga teenitakse rendituluna kokku enam kui kolmekordne ostuhind. Lisaks maksis sotsiaalabiamet kinni 114 000kroonise ruumide remondi.
Labased skeemid. Kuigi see skeem oli labaselt lihtne ja paljude narvakate arvates kohalike poliitik-ärimeeste tegutsemise tüüpiline näide, pääses Homjakova ometigi kohtus kriminaalsüüdistusest. Narva Linna Arenduse nõukogu liige Vladimir Kalatšov leiabki nüüd kohalikus lehes, et soovi korral saavat igast kärbsest elevandi teha.
Alles jõulude eel määras linnapea Tarmo Tammiste sama sihtasutuse nõukogusse aastatega kriminaaluurimiste kadalipus karastunud volikogu liikme Fjodor Ovsjannikovi, mõjuvõimsa kohaliku keskerakondlasest ärimees-poliitiku, keda peetakse praeguseks Narva tolmu jalgadelt pühkinud Aleksandr Moissejevi mantlipärijaks.Ovsjannikov on praegu koos endise abilinnapea Andrei Filippoviga kohtu alla antud süüdistusega linna ehitushangete suunamisega neile ettevõtjatele, kes nõustusid kümnendiku tööde maksumusest varjatud viisidel talle ära andma.
Eelmisel aastal süüdi mõistetud ehitusettevõtja Gennadi Fanfora kohtuotsuses kirjutatakse, et Fanforal ja Ovsjannikovil on mõjuvõim Narva linnavalitsuse ametiisikute ja Narva linnavolikogu liikmete üle, mis seisneb võimaluses mõjutada ametnike karjääri, vabaneda mittemeelepärastest ametnikest ja sundida sel moel ametnikke tegema endale meelepäraseid otsuseid.
Et Narvas ei ole töökohta lihtne leida, siis võib sellise mõjutamise edukust ka mõista. Kuid reeglit kinnitavad erandid. Nii on juba üle aasta linnavõimuga teenistusest vabastamise pärast võidelnud linnavara- ja majandusameti direktori kohusetäitjana kitsa seltskonna kahtlastest tehingutest ja nende suunatud hangetest rääkima hakanud ametnik. Ta julges ka kritiseerida linnavalitsuse poolt Moissejevi ja Ovsjannikoviga seotud firmadele antud hoonestusõigusi, kus vastavalt äriplaanidele tuli hoonestajatel teha investeeringuid. Paraku on paljud kokku kümnetesse miljonitesse eurodesse ulatuvad investeeringuid jäetud tegemata. Linnavõim ei ole kelleltki leppetrahvi nõudnud, kuigi lepingus olid need kirjas. Piirilinna võimuritele iseloomulikult hakati sõnumitoojat kividega loopima.
Narva väärib paremat. Kuid Narvas ei ole kriminaalkuritegudes süüdistatavate või ka juba süüdi mõistetute linna palgal hoidmises midagi uut. Kui paar aastat tagasi vabanes Moissejev vanglast, leiti talle kohe mõnus projektijuhi amet koos ametiautoga linnale kuuluvas Narva Bussivedudes. Tollal Narva volikogu juhtinud Mihhail Stalnuhhin leidis, et politseiametnikule pistise andmise katse eest süüdi mõistetud Moissejev oli provokatsiooni ohver, kelle oskusi oleks rumal linnale kuuluvates ettevõtetes mitte kasutada. Sama loogika näib kehtivat nüüd ka Ovsjannikovi kohta. Tõsistest süüdistustest ning poole aasta pikkusest vahi all istumisest hoolimata naudib ta linnavalitsuse usaldust, kuuludes mitme olulise linnale kuuluva sihtasutuse ja ettevõtte, nt Narva haigla ja Eesti-Vene piiril sõidukite piiriületust korraldava ASi Transservis-N nõukogusse.
Kõikide nende otsuste ja seoste valguses on näha ringkäendusest ning ühistest, tihti ka räpastest saladustest läbipõimunud kitsast seltskonda. Inimesi, kes administratiivset ressurssi kontrollides oskavad kahtlaste tehingutega enda heaolu suurendada ja samas võimul püsida. Kui seltskonnast peakski keegi uurimisorganitele vahele jääma, siis leitakse linnast talle ikka piisava palgaga töökoht, sest sissetuleku puudumisest meeleheitele viidud inimese keelepaelad võivad liiga lihtsalt valla pääseda.
Aastate jooksul olen Narvas märganud käegalöömist, et nagunii midagi ei muutu. Nii mõnegi aktiivselt kohalikku poliitikasse sukeldunu hoog on üsna pea otsa saanud. Kuid Narva väärib paremaid juhte ning kõigil muudatuste soovijail on viimane aeg sügisesteks kohalike omavalitsuste valimisteks jalad kõhu alt välja võtta.