Ave Lepik • 23. oktoober 2013 kell 11:37

Riik: omatarbeks elektri eest toetuse küsimine ebaseaduslik

AS Graanul Invest on täna teatanud meediale, nagu oleks ettevõttel õigustatud ootus saada elektri omatarbe eest taastuvenergia toetust. Sellist toetust pole elektrituruseadus kunagi ette näinud, rõhutab majandusministeerium.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on seisukohal, et niigi ülepaisutatud taastuvenergia toetuste taustal uue dotatsiooni lisamine elektrienergia arvele on põhjendamatu.

Eestis on üle 100 elektritootja, kellest Graanul Invest on ainuke, kes on leidnud, et seadus lubab omatarbeks kasutatud elektrienergiat toetada.

Tootja on meelevaldselt defineerinud mõistet tarbija ning leidnud, et elektrijaama kütuse etteandmise konveierlindi elektrimootor on samasugune tarbija nagu inimene, kes kasutab elektrienergiat näiteks saunakerise kütmiseks, makstes samal ajal ka tarbitud elektrienergia eest võrguteenust ja elektriaktsiisi, selgitab ministeeriumi nõunik Rasmus Ruuda.

"Omatarbe sildi all küsitud toetust ei ole siiani kellelegi välja makstud ja õigusliku printsiibi rikkumist ei saa seetõttu olla," selgitas Ruuda. "Samal ajal, mil Graanul Invest Helme koostootmisjaama ehitas, oli ehitusjärgus ka näiteks Paide koostootmisjaam, Rakvere koostootmisjaam, Kuressaare koostootmisjaam. Ükski loetletutest ei ole näinud sellel hetkel kehtinud seaduses võimalust saada taastuvenergiast või tõhusa koostootmise režiimil toodetud elektrienergia toetust ka omatarbe eest."

MKMi positsiooni toetab ka riigikogu kantselei õigus- ja analüüsiosakonna arvamus, milles jõutakse järeldusele, et omatarbe eest ei ole kunagi olnud õigust toetust saada.

Elektrijaama toodangu saamiseks on vaja elektrijaamal kasutada elektrienergiat. Kõige odavam on kasutada omatoodangut, sest võrgust ostes tuleb tasuda võrgutasu ja elektriaktsiisi. Ei ole põhjendatud, et tootjale makstakse majanduskomisjoni vastuvõetud otsuse alusel lisaks peale 53,7 eurot omatarbeks kasutatud MWh eest.

 

Hetkel kuum