Raido Neemre • 23. detsember 2013 kell 19:44

Venezuela devalveeris  bolivari

Venezuela devalveeris täna oma valuuta välisturistidele 44%, peale bolivari mustal turul rekordmadalale kukkumist.

Nii välisturistidele kui naftainvesteeringutele on nüüdsest bolivari kehtiv kurss dollari suhtes 11,3. Ametlik kurss enamikele tehingutele on aga 6,3, vahendas keskpank tänases teadaandes.

Uut kurssi hakkavad kasutama ka naftainvesteeringud.

“See on esimene samm ametlikult nõrgema vahetuskursi suunas,” sõnas  Informa Global arenevate turgude majandusanalüütik Daniel Snowden. “Järgmisel aastal on oodata märkimisväärset devalveerimist.”

Venezuela, mis veebruaris devalveeris bolivari 32% 6,3le, on olnud võimetu peatama valuuta kukkumist mustal turul, kus makstakse 64 bolivari dollari eest.

President Nicolas Maduro alustas kaks kuud tagasi taas välisvaluutaoksjoneid, mida tuntakse Sicadina, vähendamaks importkaupade defitsiiti jõulueelsel ajal.

Bolivar on sellel aastal kaotanud mustal turul 73% oma väärtusest, vahendab valuutareitingu leht dolartoday.com.

Dekaad valuutakontrolli on muutnud dollari üha haruldasemaks, välisvaluuta reservid on sel kuul viimase üheksa aasta madalaimad. Ettevõtete käsutuses olev piiratud dollarite hulk on viinud importkaupade nagu autokummid ja loomaliha defitsiidini.

Vähenev import tõstab nende kaupade kättesaadavust ja hindu, põhjustades aastase inflatsiooni kasvu, mis oktoobris oli 54%.

Hetkel kuum