Venezuela piirab elektri ja vee kasutust

Romet Kreek 09. mai 2014, 14:29

Venezuela valitsus teatas, et hakkab läänepoolses osariigis Zulias piirama elektri kasutust ja pealinnas Caracases vee kasutust, et vähendada elektri nõudlust, vahendab Bloomberg.

Päev varem teatas Ford Motor, et peatab Ladina-Ameerika suurimas naftariigis tootmise. Ka Toyota Motor ja Hollandi veokitootja CNH Industrial on peatanud Venezuela tehastes töö, kuna autoosade import on raskendatud.

Venezuelas valitseb puudus kõigest alates veest kuni autoosadeni ja jahust kuni  tampoonideni. Kolm kuud tagasi hukkus protestides president Nicolas Maduro valitsuse vastu vähemalt 41 inimest.

Elektri ja vee kasutamispiirangute põhjus on veetaseme langus.

"See on näide mittetoimivast riigist," ütles Inter-American Dialoque'i president Michael Shifter. "Kui elektri kasutust piiratakse üle riigi, kukutab see järsult Maduro toetust."

Kuivalaine tõi kuus kvartalit majanduslangust

Eelmisel nädalal peatas naabermaa Colombia maagaasi müügi Venezuelasse, et säilitada kütust perioodiliseks kuivalaineks El Nino. Viimane elektrikriis, mille El Nino Venezualele tekitas, tõi kaasa kuus kvartalit majanduslangust.

"Elame uue elektrikriisi riskis. Eelmine algas 2009. aastal, kui veetase Guri tammil ei taastunud nelja kuu jooksul," ütles Venezuela elektrivõrgu regulaatori endine juht Miguel Lara.

Bloombergi küsitletud analüütikud on prognoosinud, et tänavu langeb Venezuela majandus 1%. Alles veebruaris prognoositi majanduse 0,5% suurust kasvu.

Eelmine üleriigiline elektrikasutuspiirang Venezuelas lõppes 2010. aasta juunis, kui suurendati soojuselektrijaamade võimsusi.

Enne elektrisäästukava kehtestati veepiirang. Elanikud kannatavad esmatarbekaupade nagu WC-paberi ja pudelivee puuduses.

Dollaripuudus kukutab automüüki

Dollarite puudus kukutas märtsis Venezuela uute autode müüki 86%, 1674-le. Riigis elab sealjuures 28 miljonit inimest. Tööstuse langus ja dollarite puudus on viinud märtsis inflatsiooni 59%-le, mis on maailma kõrgeim tase.

Veepiirang jätab teisipäeviti ja laupäeviti veeta pealinna äripiirkonna Chacao, kus on kontorihooned, restoranid ja kaubanduskeskused. Ülejäänud viiel nädalapäeval on vesi olemas vaid õhtuti. See reegel kehtib sajuperioodi ja veetaseme taastumiseni.

Aprillis kukkus Maduro toetus rekordmadalale, 37%-le, teatas Datanalisis.

"Kommunaalmajanduskriis tuli valitsusele halval ajal," ütles Datanalisise president Luis Vincente Leon. "Ravimi- ja toidupuudus tõuseb eriti päevakorda, kui inimestel pole ka vett või elektrit."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2014, 16:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing