Ehita endale maja puu otsa

Elen Luht, Kristi Malmberg 09. märts 2014, 09:57

Kui mujal maailmas on tehtud puu otsa nii elumaju kui ka hotelle, siis miks ei võiks ka Eestis olla võimalus endale puu otsa moodne maja tellida?

TEMPT arhitektuuribüroo arhitektid Armin Valter ja Taavi Kuningas  mõtlesid samamoodi. Seega disainisid nad valmis puu otsa paigaldatavad majad, mida oleks võimalik internetilehelt välja valida ja tehasest endale õuele tellida.

"Tavaliselt on puumajad põlve otsas tehtud, aga kes see läheb sinna puu otsa ehitama," mõtiskleb arhitekt Armin Valter. "Seetõttu on meie majad elementmajad, mille paneelid valmistatakse tehases ja transporditakse tellijale." Paigalduspaketi saab valida juurde, kas soovitakse maja paigaldada ise või tellida selleks meeskonna.

TEMPTi puumajadel on esialgu kaks mudelit, väiksem ja lihtsam viisnurgakujuline ning suurem A-raamiga maja, kus on sees ka köök ja pesuruum. Mudelivalik täieneb järk-järgult.

Disainonn TreePOD. Väiksemasse majja pääseb redeliga. Sees olles saab sissepääsu sulgeda ja luugi lukustada. Majas sees on ruumi kahele matkamadratsile. Lae alla luugi kohale saab riputada võrkkiige, kuhu mahub magama kolmas inimene. Ruumi jätkub ka kahele lapsele. Sooja annab malmahi, mille korsten on juhitud sädemesuunajaga puust eemale.

"Interjöör on tehtud mõeldes intelligentsele metsamehele, kes loevad ka raamatuid," sõnab Valter. Tuba ümbritseb nimelt silmade kõrgusel riiul, kuhu toetada näiteks linnuvaatlusteatmikke. Hea ilmaga või loodust või linde vaadeldes saab aga seinapaneele avades tekitada maja külgedele terrassi, mis võimaldab metsaga veel enam ühenduses olla.

Puumaja, onn või maja puu otsas. Valteri sõnul meenutab see majake käbi, mistõttu sobib sellele hästi nimeks ingliskeelne TreePOD ('pod' - kaun, kobar). Õigupoolest on keeruline leida sellele majale head eestikeelset nimetust, kuna "puumajal" on juba niivõrd kinnistunud tähendus. Valter ja Kuningas pöördusid hea nime leidmiseks ka Eesti Keele Instituudi poole, ent peale mitmesõnalise "puu otsas oleva maja" ei ole osatud veel midagi välja mõelda.

Ingliskeelne nimi sobib aga sellele majale hästi, kuna selle esimene esitlus tehakse Suurbritannias Ecobuildi messil 4.-6. märtsil. Arhitektide sõnul on see hea võimalus oma tootele reklaami teha ja koostööpartnereid leida, kuna sealmail on tegu levinud ja populaarse majavormiga. TEMPTi valduses on ka domeen treehouses.ee, mille kaudu maju turustama hakatakse.

Ladvale lähemale. Väiksem puumaja mudel kinnitatakse ühe puu külge, teise maja mudel vajab toetuseks kahte puud. Lisaks saab seda toestada trossidega, et kõikumist vähendada. Sellesse majja pääseb keerdtrepist, ees on suur avatud eluruum, üleval magamislavats ning ruumi tagaosas köök ja pesuruum.

"Sama objekti võib kasutada ka maapinnal metsa- või aiamajana, kui pole piisavalt suuri puid, mille külge seda kinnitada," tutvustab arhitekt Taavi Kuningas. Sel juhul kaob maja alustalastik, mis asendatakse vundamendiga.

Selle majakese inspiratsioon pärineb 1950ndatel leiutatud A-raamilisest majamudelist, mis on ühtlasi lihtsaim viis ehitada maja. Vaja on püstitada sarikad, panna katus peale ja maja on olemas.

Puu sisse auku ei puurita. Puumajade kinnitamise võimalusi on mitu. Kõige vähem puud vigastav võimalus on riputada maja puu otsa trossidega. "Teine variant on sama nagu seiklusradadel," kirjeldab Valter. "Puu ümber pannakse krae ning maja kiilub ennast oma raskusega puu külge. Aastatega kasvab puu sinna ümber ja kinnitus muutub veel tugevamaks."

Arhitektide sõnul peab jälgima, et maja jaoks leitaks õige puu. See peab olema piisavalt sirge ning õige jämedusega. Näiteks TreePODi jaoks sobivaim puu on 350-400 mm jämedune mänd. TreePODi kinnitusava saab küll teha vajadusel suuremaks. Sel juhul tuleb tootmiseks mudelile mõned muudatused teha.

Parimad puud maja jaoks on mänd ja kuusk, lehtpuudest kask, ehkki lehtpuu eluiga on tavaliselt lühem. Kõrgus maapinnast võib varieeruda, jäädes umbes kuue meetri peale. "Maja päris ladvas ei ole hea, mida ladvale lähemal, seda rohkem hakkab puu kõikuma," nendib Valter.

Metsa, õuele ja posti otsa. "Me küll üritame suruda neid maju raamidesse ja soovime neid toota tüüpmajana, aga puud kasvavad erinevalt. Kui tingimused erinevad, saab tellida vastavalt kohale. Põhimõte jääb samaks siiski," kinnitab Kuningas.

Maja saab panna ka jalgade peale või tekitada selleks ühe posti. Tootjate sõnul sobib selleks ka vana elektripost. Samuti on plaanis välja töötada väiksemast versioonist mudel, mille paketiga käib kaasas post. Selle abil saab maja paigaldada näiteks väiksemate puude vahele. Visuaalselt oleks tulemus sama romantiline, aga võimaldab siseruumis tüve vältida ja lahendab ka sobiva puu puudumise.

Arhitektide sõnul on Eesti seadusandlus hetkel puumajade koha pealt puudulik. "Reguleeritud on, et puust võib ehitada 1,5 m kaugusele, aga kui ehitis on puu ümber, siis see on hall ala," tõdeb Valter ja lisab, et kuna tegu on alla 20 m2 väikeehitisega, siis ehitusluba see ei vajagi.

Puumajade üks kasutusala ongi mets, kuhu ehitada ei tohi, aga kus inimene ei soovi ainult telgiga käia. Puude otsa saaks rajada kämpinguid kohtadesse, kus maa on märg või ebatasane. Matkaradade äärde saaks rajada nendest ööbimiskohti, mis on kaitstud loomade ja vandaalide eest. Linnamaja hoovi taganurgas oleks see vaikne koht, kus omi mõtteid mõelda.

Laastukatusega hubane onn. Puumaja materjalid on lihtsad - väiksem mudel on soojustuseta ning interjööris paistab katuse aluskiht laudis ning põrandal on tavaline saelaud. Valteri sõnul on aga alati võimalik tellida ka eksklusiivsema sisustusega maju.

Katusel on haava- või kuuselaast. Haavalaastukatuse hind on kõige odavam, aga see peab vastu sama kaua kui plekk-katus, kui ei ole niiskust ja sammalt. Selle töömaht on aga kõige suurem. "Aga kui tehases teha, siis saab klambripüstoliga laua peal töötada ja keegi ei pea puu otsas turnima selleks," ütleb Valter. "Tehases on kiirus ja kvaliteet tagatud ning ka hind läheb seetõttu alla, et töö on mugavas keskkonnas tehtud."

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. March 2014, 09:57

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing