11. märts 2014 kell 21:00

Rauamaagi hind kukkus karuturule

Rauamaagi hind on jätkanud langust karuturul, kuna kardetakse, et maailma suurima ostja Hiina nõudlus võib krediidinappuse tõttu väheneda.

Eesti turgu rauamaagi hinna langus veel mõjutanud ei ole, ­ütles Eesti Masinatööstuse Liidu juhatuse esimees Tõnu Lelumees.

Lelumehe sõnul võib rauamaagi hinna langus ­Eestis mõju avaldama hakata pikema aja pärast. “Reeglina kiired ja järsud muutused meid kohe ei mõjuta, sest rauamaagist terasetootmiseni on pikk protsess,” märkis ta.

Lelumees lisas, et raua­maagi hinna languse mõju turgudele on pikem teema. “Kuna terasetootjaid pole maailmas väga  palju, vaid need on väga suured kontsernid, siis reeglina üritavad nad  hinda kontrolli all hoida. Kui hind hakkab langema, siis nad vähendavad tootmist, et kunstlikult hinda neile meeldival tasemel hoida,” selgitas ta.

Pikemate hinnalanguste prognooside puhul tekib Lelumehe sõnul mingil ajal olukord, kus suurtel tootjatel on mõistlikum üks või teine tehas mingiks ajaks välja lülitada, selle asemel et toota kahjumiga.

Eile langes rauamaagi tonni hind 8,3%, 104,70 dollarini, mis on madalaim hind pärast oktoobrit 2012. Eilne langus oli suurim pärast 2009. aasta ­augustit. Mullusest ­augustist on rauamaagi hind langenud 27%. Karuturule jõudis rauamaak 7. märtsil.

Kaevandushiiud skeptilised. Maailma suurimad kaevandusfirmad BHP Billiton ja Rio Tinto prognoosivad sel aastal madalamaid rauamaagi hindu. Citigroup ja Standard Chartered prognoosivad turul ülejääki ja Goldman Sachs on nimetanud rauamaagi tänavuseks kõige vähem eelistatud toor­aineks, vahendas Bloomberg.

BHP rauamaagi juhi Jimmy Wilsoni sõnul mõjutab rauamaagi hinda enim Hiina krediidimure. “Hiina krediidimure ja suured rauamaagi varud – börsikauplejatel on seisukoht, et hinnad lähevad alla.”

Hiina sadamates on rauamaagi varud suurenenud 105 miljoni tonnini, mis on 21% rohkem kui mullu.

Eile langes maailma suuruselt kolmanda rauamaagi tootja Fortescue Metals Groupi aktsia Sydney börsil 1,8%, esmaspäeval kukkus ettevõtte aktsia 9,4%. Üleeile tegid suure languse ka Rio Tinto ning BHP Billitoni aktsiad, mis kukkusid vastavalt 5,8% ja 4,1%. Eile kauplesid mõlema ettevõtte aktsiad kergelt miinuses.

Hetkel kuum