Sirje Rank • 17. märts 2014 kell 12:24

EL leppis kokku sanktsioonides

Täna Brüsselis kogunenud Euroopa Liidu välisministrid otsustasid kehtestada sanktsioonid 21 isiku suhtes, kes on vastutavad olukorra destabiliseerimise eest Ukrainas.

Nimekirjas on Krimmi Ukrainast eraldamisega seotud Ukraina ja Venemaa ametiisikud, kelle suhtes jõustatakse viisakeeld ning kelle välismaal asuvad varad külmutatakse.

„Sanktsioonide nimekirjas olevate isikute loetelu jääb avatuks ehk sinna on võimalik uusi isikuid lisada vastavalt olukorra arengule,“ ütles välisminister Urmas Paet.

Neljapäeval Brüsselis toimuval ELi valitsusjuhtide tippkohtumisel võidakse kokku leppida täiendavad meetmed.

Euroopa Liidu välisasjade nõukogu võttis täna vastu järeldused Ukraina kohta, milles mõistetakse selgelt hukka eilne Krimmis toimunud ebaseaduslik referendum, mille tulemusi Euroopa Liit ei tunnusta. Järeldustes kinnitatakse üle, et Euroopa Liit on jätkuvalt valmis võimaliku negatiivse arengustsenaariumi vältimiseks dialoogiks kõigi osapooltega. Euroopa Liit on valmis Ukrainat toetama ning lubab anda rahalist tuge, nagu Euroopa Komisjon näeb ette oma Ukraina abipaketis, vahendas välisminiteerium.

Samuti on EL valmis uute meetmete kehtestamiseks Venemaa suunal lähitulevikus.

Välisminister Urmas Paeti sõnul tuleb tekkinud keerulises välispoliitilises olukorras teha kõikidel osapooltel pingutusi, et konflikt ei süveneks ega halvendaks julgeolekuolukorda mitte ainult Ida-Ukrainas, vaid kogu Euroopas.

Euroopa Liidu välispoliitikajuhid toetasid ka OSCE erakorralise vaatlusmissiooni kiiret lähetamist Ukrainasse.

Eesti välisministri hinnangul on Ukraina edasisel kiiremal poliitilisel ja majanduslikul lõimumisel Euroopa Liiduga oluline, et esimese sammuna allkirjastatakse juba sel nädalal Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumisel ELi ja Ukraina põhjalikku ja laiaulatuslikku vabakaubanduspiirkonda hõlmava assotsiatsioonilepingu kõik poliitilised peatükid.

„Euroopa Liidu assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingud Ukraina, Gruusia ja Moldovaga tuleb sõlmida nii ruttu kui võimalik,“ märkis Paet.

Samuti peab välisminister Paet oluliseks ELi poolseks otsuseks kaotada ajutiselt Ukraina Euroopa Liitu suunatud ekspordi puhul tollimaksud.

Hetkel kuum