Kaisa Gabral • 3. aprill 2014 kell 9:21

Prokuratuur ei alustanud Rannamäe uurimist

Riigiprokuratuur jõudis otsusele, et ei alusta kriminaalmenetlust EASi tänaseks endise juhi Andres Rannamäe osas.

Kuigi EASi nõukogu otsustas napi hääletusega Andres Rannamäe volitused ettevõtte juhina peatada, leidis prokuratuur, et pole piisavalt tõendeid, et oleks alust alustada kriminaalmeneltust seoses võimaliku rahakantimise ja dokumentide võltsimise kahtlustusega.

"Riigiprokuratuur ei alustanud kriminaalmenetlust seoses Andres Rannamäe poolt väidetavalt võltsitud dokumendi kasutamisega, kuivõrd rahandusministeeriumi edastatud materjalidest ei nähtunud piisavalt andmeid, mis oleks kinnitanud kuriteotunnustega teo toimumist," kinnitas rigiprokuratuuri otsusts selle avalike suhete nõunik Carol Merzin.

Andres Rannamäe vastas Äripäeva telefonikõnele Eestist väljapool viibides napilt: "Kuulsin sellest praegu teie käest, ei teadnud enne. Kuid ma tõesti hetkel kommentaare jagada ei soovi," märkis Rannamäe telefonis.

12. märtsil nimetati Andres Rannamäe Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhiks. Juba järgmisel päeval saatis rahandusministeerium riigiprokuratuuri dokumendid, milles süüdistatakse Rannamäed teadusprojekti rahade kantimiseks dokumentide võltsimises.

Aastail 2008–13 juhtis Rannamäe Põlva osaühingut Nordbiochem. Eelnevalt oli firma saanud EASilt ligi kaks miljonit eurot piimhappekeemia alaseks teadustööks. Alltöövõtjana osales uuringutes Venemaa ettevõte Invivo. Venelaste väitel on neil tehtud töö eest siiani 570 000 eurot saamata. Raha ei jõudnud Invivo arvele, vaid kanti 2010. aastal Luksemburgis asuva firma Springhill kontole.

Rahandusministeeriumi finantskontrolli osakonna juhataja Kaur Siruli kommenteeris teemat 20. märtsil Äripäevale, et tegemist on kolm-neli aastat vana skeemiga (eelkõige välisriikide – Soome, Venemaa, Luksemburgi – vahel toimunud ja toimumata jäänud maksed), kus mingil põhjusel on alltöövõtjale jäänud maksmata.

"Kuna tegemist ei ole materjaliga, millega oleks võimalik kiirelt ja tulemuslikult tegeleda, siis oli kaalumisel selle katmine süsteemiauditite raames. Meile jõudsid materjalid kahes jaos – 23. septembril ja 13. jaanuaril. Kuna seotud isik osutus valituks EASi juhatusse ja EASil on ettevõtte vastu tagasinõue, siis sundis see paratamatult kiirkorras tegutsema, sest praegune olukord võib tekitada huvide konflikti. Meile teadaoleva info prokuratuurile saatmise eesmärk oli saada probleemile õigusorganite hinnang," põhjendas Siruli toona küsimust, miks oodati info edastamisega just selle hetkeni kuni Andres Rannamäe EASi juhiks määrati.

Kuigi algselt teatas, EASi nõukogu esinaine Cinzia Siig, et nõukogu plaanib enne Rannamäe osas otsuse langetamist ka prokuratuuri seisukoha ära oodata, siis möödunud neljapäeval seda esialgset plaani omatigi eirati ja 5/6 häältega hääletati Andres Rannamäe EASi juhatuse esimehe koha pealt maha.

Rannamäe märkis kohe peal hääletuse tulemuste selgumist, et kavatseb enda õiguste eest seista ja vajadusel on valmis sellega lõpuni minema.

Hetkel kuum