Enn Rohula taandus Lindaliini juhtimisest

06. mai 2014, 00:00

Laevafirma Lindaliini ASi kauaaegne juht Enn Rohula lahkus aprilli lõpus ettevõtte juhatusest. Tema asemele valis nõukogu Tartu ettevõtja Urmas Sardise.

Rohula sõnul valiti 22. aprillil aktsionäride üldkoosolekul Lindaliini uus nõukogu, kes valis omakorda uueks juhatuse liikmeks ühehäälselt Sardise. “Seega esindab otsus kõigi aktsionäride huve, kaasa arvatud minu omi,” märkis ta.

Rohula on endiselt Lindaliini väikeomanik, samuti kavatseb ta enda sõnul jätkata tegevust ettevõtte jätkusuutliku toimimise nimel. “Rakendan ka edaspidi suure osa oma ajast, teadmistest ja kogemustest ettevõtte hüvanguks,” kinnitas ta.

Lindaliini AS tootmisvahenditeks on kaks kiirlaeva, Rohula sõnul sõltub ettevõtte kasumlikkus reisijate rahulolust. “Seega oleme kohustatud pidevalt tegelema laevadel pakutavate teenuste parandamise, täiendamise ja hoidmisega, et mitte kaotada kliente,” märkis ta.

Uued omanikud. Eelmise aasta juunis said võlgades vaevleva Lindaliini enamusaktsiate omanikuks Tartu ettevõtjad Urmas Sardis ja Janek Veeber, kelle tollal värskelt loodud ettevõttele Ferry Service kuulusid juuni seisuga 60 protsenti Lindaliini aktsiatest. Varasema 55 protsendi asemel jäi Rohulale mullu 22 protsenti Lindaliini aktsiatest. Ülejäänud osa kuulub väikeaktsionäridele .

Urmas Sardise sõnul pole juhatuse liikme vahetumises midagi isiklikku. “Esindan lihtsalt eelmisel aastal valitud aktsionäride investeeringute huve,” märkis ta. Et Rohula ka edaspidi Lindaliinis tegevaks jääb, on Sardise sõnul mõistlik, sest tema pikaaegne kogemus tuleb ettevõttele kindlasti kasuks. “Hooaja lõpuni on jäänud 4–5 kuud, pole ju mõtet nii lühikese aja vältel midagi oluliselt muutma hakata. Tuleb ära kasutada kõiki kogemusi ja võimalusi,” ütles ta.

Sardise sõnul on tema esimene eesmärk täita ära saneerimiskava. Seejärel on plaanis muuta ettevõte süsteemselt paremini toimivaks. “Nii, et inimesed saaksid oma palga kestvalt kätte, samuti proovida tõsta nii teenuse kui ka laevade kvaliteeti nii palju kui võimalik,” rääkis ta. Ülejäänud sõltub Sardise sõnul ilmast ja tehnikast. “Eesmärgid on lihtsad: investeeringud kunagi tagasi saada, anda ettevõttele positiivne väärtus ja loota, et teenus jääb püsima,” märkis ta.

Praegu ettevõte toimib. Kuidas Lindaliinil minema hakkab, sõltub Sardise sõnul suuresti järgnevast neljast-viiest kuust. Ettevõtte praegune käekäik on tema ütlust mööda varasemaga võrreldes ootuspärane. “Eufooriaks põhjust pole, aga vastavalt eelarvele me praegu toimime. Suuri kõikumisi pole olnud,” ütles ta.

22. aprillil valiti Lindaliini uuteks nõukogu liikmeteks Tartu ettevõtja Janek Veeber ja kaubandusketi ASi Helter-R endine omanik Elmo Ehr­lich. Nõukogu liikmena jätkavad ka Andres Gross ja Rein Ojasaar.

“Esimese nädalaga ei ole toimunud suuri muudatusi. Valisime uue juhataja, kes tegeleb edaspidise tegevuskava väljatöötamisega. Laevad ja töötajad jäävad samaks, mistõttu muudatused saavad olla kvalitatiivset laadi,” kommenteeris Ehrlich.

 • Võlg pani saneerima

Eelmise aasta lõpus esitas Enn Rohulale, Janek Veeberile ja Urmas Sardisele kuuluv Lindaliini AS pankroti vältimiseks saneerimisavalduse.

Rohula rääkis aasta alguses Äripäevale, et Lindaliin ei suutnud enam kohustusi täita. Seda põhjusel, et ettevõte plaanis välja vahetada ühe laeva ja soetada uue, kuid laevaost jäi toppama. Nii pidi ettevõte mõnda aega tegutsema vaid ühe laevaga, samas kui personal jäi alles, nagu ka kulutused. “Kiirlaevameeskond on ses suhtes eriline, neid tuleb välja koolitada ja nendest ei saa kohe loobuda ja homme uued võtta,” märkis Rohula.

Rohula hinnangul oli jaanuari seisuga ettevõttel kohustusi 10 miljonit eurot.

Janek Veeber märkis jaanuaris Äripäevale, et Lindaliini suurim võlausaldaja on Swedbank. “Swedbank on see, kelle nõuete tagamiseks on laevad, ja sisuliselt on Swedbank ka see, kes kogu protsessi oma nõuetega kontrollib,” ütles ta ja lisas, et kuna Swedbank oli nõus tulema saneerimisega kaasa ja oma nõuet kahandama, siis on ettevõttel ka võimalik jätkata.

 

Tasub teada

 • Laia haardega ettevõtjad

Lindaliini uus juhatuse liige Urmas Sardis ja nõukogu liige Elmo Ehrlich on seotud mitme ettevõttega.
Mõlemad on nii kaubandusketi Kroonikeskus OÜ, kinnisvaraga tegeleva OÜ Vergi Invest kui ka MTÜ Vergi kalandus- ja jahtklubi juhatuse liikmed.
Ettevõtjad on olnud tegevad haldusfirmas AS Medyplant, kus Sardis oli juhatuse liige ja Ehrlich nõukogu esimees.
2011. aasta juulini olid nii Sardis kui ka Ehrlich jaeketi ASi Helter-R nõukogu liikmed.
Koos Urmas Sardisega on osanik ettevõttes Ferry Service ka Lindaliin ASi värske nõukogu liige Janek Veeber.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  05. May 2014, 19:49
  Otsi:

  Ava täpsem otsing