Suurimat tõusu oodatakse Baltika ja Nordeconi aktsialt

02. juuli 2014, 00:00

Mis muudab ettevõtte aktsia atraktiivseks? See ei ole lummav tegevjuht, pangakontol seisvad või kulda investeeritud miljonid ega ka uhke peakontor. Avalikult kõigile kauplemiseks mõeldud aktsia muudab atraktiivseks ennekõike ikka selle tõusupotentsiaal.

Swedbanki ja LHV analüütikute abiga koostasime edetabeli Tallinna börsi kõige atraktiivsematest aktsiatest ehk väärtpaberitest, millele analüütikud prognoosivad kõige suuremat tõusu. Just kasumiootus peaks olema see, mis tõmbab investoreid aktsiale ligi nagu äsja avatud retro­kohvik ­hipstereid.

Baltikal raske aeg seljataga. Huvitav on see, et suurimat tõusupotentsiaali näevad Swedbank ja LHV erinevates aktsiates. LHV prognoosib suurimat tõusu Baltikale, keda Swed paraku ei kata. LHV on andnud Baltikale 0,80eurose hinnasihi, mis praeguselt tasemelt annaks 80% tõusu.

“Meie hinnangul on kõige raskem periood Baltikal möödas ning fundamentaalsed näitajad on üsna korralikud. Kui ettevõte suudab laienemisplaanid edukalt ellu viia, mis tundub täitsa võimalik, siis oleme ettevõtte tulevikuväljavaadete suhtes optimistlikud,” põhjendas LHV vanem­analüütik Shana Gavron.

Siiani olid kaks peamist murekohta Ukraina ja Venemaa, millest esimese puhul on juba lahendus leitud ning Gavroni sõnul on see vaid aja küsimus, millal strateegiamuutuse mõju majandustulemustes avaldub. “Käibe ja kasumi prognoosides lähtume eeldusest, et ettevõte laiendab kauplustevõrku vastavalt varasematele indikatsioonidele.”

Swedbanki n-ö lemmikaktsia on praegu ehitusfirma Nordecon. Samuti näeb pank suurt tõusu­potentsiaali Ekspress Grupi aktsial.

“Näeme suurimat aktsia hinna kasvupotentsiaali Nordeconil, mis kaupleb meie hinnangul 2014. aasta prognoositud 8,5kordse kasumi-hinna suhtega (P/E) ja 2014. aasta prognoositud EV/EBITDA on 7,6kordne, mis on ajaloolisest keskmisest tunduvalt madalam,” märkis Swedbanki Baltimaade aktsiaanalüüsi juht Marek Randma. Swed­bank näeb Nordeconi aktsia hinnas 30% tõusu­potentsiaali, sest ettevõtte bilanss on viimase kahe kvartaliga tunduvalt paranenud, taas on alustatud dividendide maksmist ning esimeses kvartalis paranes ka kasumlikkus. Sellistes tingimustes peab Randma oodatavat 2014. aasta müügi languse hirmu põhjendamatult suureks.

Premiat ja Silvanot ootavad paremad päevad. Vaadates aasta teise poolde, toob LHV välja Silvano FG ja Premia Foodsi, mis võiksid turu keskmisest paremat tootlust näidata. “Premia Foods üllatas esimeses kvartalis tugeva brutokasumiga, kuid suure kalamassi väärtuse languse tõttu jäi kvartal veel siiski kahjumisse. Ilmselt jätkub brutokasumi kasv ka teises ja kolmandas kvartalis (eelmine aasta oli nõrk) ning kuna kolmandas kvartalis toimub ka kalamassi põhiline kasv, siis eeldatavasti tehakse esimese kvartali kahjum seal tagasi,” kommenteeris LHV vanemanalüütik Joonas Joost.

Silvano puhul leidis Joost, et ettevõtte fundamentaalsed näitajad on jätkuvalt väga tugevad, kuid Silvano hind on eriti tundlik Venemaaga seotud poliitilistele arengutele. “Samuti jätkub käibe langus ka ilmselt teises kvartalis. Kolmandast kvartalist alates ootame aga languse peatumist ning pöördumist väikesele kasvule,” oli Joost lootusrikas.

Aasta teises pooles survestavad Eestit ja börsifirmasid paraku jätkuvalt meie ning partnerite makroökonoomilised väljakutsed, mis Joosti sõnul ei paku just vaimustavat väljavaadet.

Aktsiad on odavad. Nii Swedbank kui ka LHV on ühel meelel, et Tallinna börs on praegu pigem odav. Randma sõnul on nende kaetava kaheksa Tallinna börsifirma mediaan P/B (aktsia hind/raamatupidamislik väärtus) 1,3, mis on natuke allpool viimase nelja-viie aasta keskmist (1,4), ning nende 12 kuu ettevaatav EV/EBITDA on 7,9, mis on sama perioodi keskmine. Selle baasil julgeb Randma öelda, et Tallinna börsi hinnatase ei ole kõrge. Tasub vaid pilk siit artiklist viia lehe paremasse serva, kus me regulaarselt toome välja kõigi Tallinna börsi firmade P/B jt suhtarvud.

Joost aga hoiatas, et globaalses mastaabis on tegemist väikese, vähetuntud ja vähelikviidse nurgaga. “Sellepärast selline üks-ühele kõrvutamine päris adekvaatset pilti ei anna ning pole põhjust eeldada, et siinne turg peakski kauplema samadel väärtuskordajatel.” Sellele vaatamata on võrreldes USA börsiindeksitega Eesti turu hinnatase praegu pigem madal, lisas Joost.

“Meie kaetavatel Tallinna börsi ettevõtetel on kuus ostusoovitust ja kaks neutraalset soovitust, seega ootame üldiselt positiivseid liikumisi. ­Ootame Eesti ja eksporditurgude makro paranemist, aga ka investeeringute suurenemist,” oli Randma positiivselt meelestatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2014, 21:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing