17. juuli 2014 kell 8:40

Eesti pensionisüsteem jääb Läti omale alla

50 riiki hõlmava pensioni jätkusuutlikkuse indeksi (PSI) pingereas on Eesti pensionisüsteemi 11. kohal, selgus globaalse finantsteenuseid pakkuva ettevõtte Allianz uuringust.

Eesti pensionisüsteemist jätkusuutlikumaks osutusid teiste seas Skandinaavia riikide, Ameerika Ühendriikide ja Läti pensionisüsteem, mis on jõudnud PSI esikümnesse, vahendas SEB.

Allianzi rahvusvahelise pensioni jätkusuutlikkuse indeksi esikolmiku moodustavad Austraalia, Rootsi ja Uus-Meremaa, neile järgnevad Norra, Holland, Taani, Šveits, USA, Läti ja Suurbritannia. Soome asub pingereas 13. kohal, Venemaa – 14. kohal ning Leedu – 18. kohal.

Balti riikide suhteliselt kõrget positsiooni pensioni jätkusuutlikkuse indeksis põhjendatakse II ja III sambalise pensionisüsteemiga, mis toetavad riiklikku I sammast. Ära märgiti ka asjaolu, et nii Lätis kui Eestis suurendati ajutiselt teise pensionisamba sissemakseid, kompenseerimaks majanduskriisi ajal peatunud makseid, mis võimaldab saavutada pensionieas vaesuspiiri ületavat sissetulekut ja samas vähendab riigi sotsiaalsüsteemi koormust.

Allianzi PSI uuring võtab pensioni jätkusuutlikkuse indeksi välja arvutamisel aluseks riigi demograafilised näitajad, pensionisüsteemi mudeli ja riikliku finantseerimise.

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum