Sirje Rank • 6. august 2014 kell 9:02

Venemaa kaebab Saksa relvatootja lepingu tühistamise eest kohtusse

Venemaa kaitseministeerium valmistab ette kohtuasja Saksamaa ühe suurema sõjatehnika tootja Rheinmetall vastu, mille litsentsi Venemaale tipptehnoloogiat tarnida Saksamaa valitsus seoses ELi sanktsioonidega tühistas.

Venemaa asekaitseminister Juri Borissov ütles Venemaa riiklikule uudisteagentuurile Ria Novosti, et loomulikult kavatseb Venemaa oma huve kaitsta ning korraldus kohtuasja algatamiseks on juba antud.

Ajaleht Financial Times kirjutab, et siit on näha lääneriikide firmade juriidilised riskid USA ja ELi sanktsioonidest. Kõnealusel juhul jääb Saksa firma kohtus ilmselt alla, sest Saksa valitsus läks oma otsuses ELi sanktsioonidest kaugemale.

EL otsustas Prantsusmaa survel, kel on pooleli sõjalaevade müük Venemaale, et sanktsioonid puudutavad vaid tulevasi tehinguid. Saksamaa aga otsustas tühistada 2011. aastal sõlmitud tehingu, mil poliitiline olukord oli teine kui täna.

"Parem hilja, kui mitte kunagi," ütles FT-le Saksamaa parlamendi kaitsekomisjoni asejuht Karl Lamers.

Esmaspäeval tühistas Saksamaa asekantsler ja majandusminister Sigmar Gabriel Rheinmetallile antud loa Venemaal sõjalise treeningkeskuse varustamiseks.

Pretsedent ELi sanktsioonidega on olemas Iraani pangaga Bank Mellat, mille puhul leidsid lõpuks nii Euroopa Kohus Luksemburgis kui Suurbritannia kõrgeim kohus, et sanktsioonid olid seadusevastased.

Hetkel kuum