• Jaga lugu:

  800eurone miinimumpalk ja maksuerisus

  Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees ja kaitseminister Sven Mikser kasutas Äriplaan 2015 konverentsil oma ettekannet muu hulgas sotside valimislubaduste tutvustamiseks ja lajatas ettevõtjate silme ette idee 800eurosest miinimumpalgast ning seda leevendavast sotsiaalmaksusoodustusest väljaspool Harjumaad.

  Mikser kirjeldas, et keskmine brutopalk ulatub Eestis üle 1000 euro vaid Harjumaal, ent enamikus Eesti maakondades jääb keskmine palk alla 800 euro. Seejuures on miinimumpalk Eestis vaid 355 eurot.
  “Kõik inimesed, kes käivad tööl ja saavad miinimumpalka, on sunnitud elama suhtelises vaesuses,” nentis Mikser. Miinimumpalka teenib Mikseri sõnul 6 protsenti palgatöötajatest ehk umbes 40 000 inimest.
  Riik aidaku ümberõppega. Sotside esimees Mikser tunnetas mõistagi Äriplaani konverentsile tulnute ehk valdavalt ettevõtjate sõjakat meelsust oma partei idee suhtes, kuid toonitas, et progress rajanebki julgusele teha asju, mis esmapilgul tunduvad võimatuna.
  Siiski märkis Mikser, et alampalga järsk tõus ei saa toimuda ilma riigi toeta. Riik peab ettevõtjaid toetama näiteks ümberõppe tagamisega, ent sotsidel on varuks ka oluline maksumuudatus. Nimelt pani Mikser ette, et sotsiaalmaks võiks väljaspool Harjumaad langeda kümnendiku võrra ehk 33-lt protsendilt 30-le protsendile. Väljaspool Harjumaad elab 57% elanikkonnast, aga luuakse vaid 40% SKPst, selgitas Mikser.
  Ta toonitas, et maksuerisus leevendaks alampalga tõusu mõju ettevõtetele piirkondades, kus palgatõus oleks suurim. Sotsiaalmaksuerisus motiveeriks sotside nägemuses ettevõtlust arendama kogu Eestis.
  Rohkem peab inimesse investeerima. Palgatõusu vajadust ilmestas Mikser võrdlusega Soomega. Ta tõi välja, et iga kümnes tööealine eestlane teenib oma palga Soomes, kus keskmine brutopalk ulatub üle 3300 euro. Ning kui Eestis on mediaanväljamakse 730 eurot, siis Soomes jällegi ligi 3000 eurot. “Eestil ei ole muud väljapääsu, kui investeerida inimvarasse tunduvalt rohkem, kui oleme seni teinud. Ainult uute seadmetega tootlikkust kasvatada ei saa,” rääkis sotside juht.
  “Mina väidan, et lahenduste keerukus ei saa olla õigustus vajalike asjade tegemata jätmiseks,” iseloomustas Mikser sotside ettepanekuid. Ta tõi paralleeli, et ka ettevõtjad ei loobu innovatsioonist, sest see on keeruline. “Ka riigi jaoks peaks olema tähtis tulemus, mitte tulemuse saavutamise keerukus,” märkis ta.
  Mikser: ettevõtjad tulgu mugavustsoonist välja. Saalist küsiti Mikserilt pärast tema ettekannet teravalt, et kui sotsid on otsustanud allhankijad hävitada (800eurose miinimumpalga ideega – toim), kuidas nad siis vähemalt kõrgepalgalisi töökohti kavatsevad luua? Mikser jättis küsimusele sisuliselt vastamata, kuid sõnas, et sotsid on küll töötajate poolt, aga pole seejuures tööandjate vastu. “Kas teie näete konkurentsieelist tööjõu odavuses? Arvan, et nii mõeldes vireleksime paigal pikka aega,” rääkis ta.
  “Peame andma tõuke, et ettevõtjad väljuks mugavustsoonist,” toonitas Mikser. Samal ajal peab aga ka riik tema sõnul appi tulema, mitte nagu seni, kus riik on vaadanud suhteliselt passiivselt pealt.
  “Mis on präänik palkade tõstjatele, seda peab riik ütlema,” nentis Mikser ja lisas, et peame otsima võimalusi, kuidas alampalga tõus ära teha, mitte kuidas seda mitte teha.
  Tööandjad: see pole reaalne idee
  Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsari sõnul on tegemist populistliku valimislubadusega. Sotsiaaldemokraatide väljakäidud mõtet viia 2019. aastaks miinimumpalk 800 euro peale ei pea ta reaalselt teostatavaks.
  “Ka teised erakonnad on meelsasti sellel teemal sõna võtnud. Need numbrid ju tegelikult ei põhine mitte millelgi,” kommenteeris Tamsar Mikseri kõnes toodud ideed ERRi uudisteportaalile. Tema sõnul ei saa olla teemaks koalitsioonipartnerite kokkulepe miinimumpalga osas, vaid see kokkulepe on siiski töötajate ja tööandjate esindusorganisatsioonide vahel sõlmitud ning valitsus pigem fikseerib selle.
  Praegu on Eestis miinimumpalk 355 eurot ning mõistlik oleks Tamsari sõnul selle tõstmine 10% aastas.
  Vastasseis Venemaaga võib venida pikaks
  Kaitseminister ja sotsiaaldemokraatide juhi Sven Mikseri sõnul peame olema valmis väga pikaks vastasseisuks Venemaaga ning Eesti ei hakka kindlasti nõudma sanktsioonide leevendamist Venemaa vastu. “Kuni Krimm on jätkuvalt annekteeritud, ei saa me kindlasti pöörduda tagasi endiste normaalsete suhete juurde Venemaaga,” nentis Mikser Äriplaan 2015 konverentsil.
  Ta toonitas, et majandussanktsioonid, mis omakorda on kaasa toonud Venemaa vastusanktsioonid, on rakendatud meie kaitseks, mitte meie ettevõtjate kiusamiseks. Mikser lohutas, et Lääs on majanduslikult kindlasti vähem haavatav kui Putini režiim. Samas ei tasu tema sõnul hinnata ka Putini vastupanuvõimet Lääne sanktsioonidele.
  Mikser kasutas oma esinemises võimalust ka Läti kolleegi kritiseerimiseks. Nimelt sõnas ta, Eesti rahvas ei aktsepteeriks kindlasti sellist asja, kui mõni poliitik sõidaks Venemaale meie toiduaineid päästma ja selleks Vene režiimi kiitma, nagu tänavu septembris Moskvat külastanud Riia linnapea Nils Ušakovs tegi.
   
  Pane tähele
  Sotside valimislubadus: alampalga hüpe
  Miinimumpalga muutus sotsiaal­demokraatide nägemuses.Tõus oleks u 20% aastas
  2014 - 355
  2015 - 390
  2016 - 470
  2017 - 560
  2018 - 670
  2019 - 800
   
  Gallup
  Kelle valiksid riigikokku?
  Ettevõtjatele ja tippjuhtidele suunatud majanduskonverentsi Äriplaan 2015 enam kui 600 osaleja seas korraldatud küsitluse tulemus, protsentides
  Reformierakond 46
  IRL 30
  SDE 13
  mõni muu poliitiline jõud 6
  Keskerakond 2
   
  Vastukaja
  Reaktsioonid Sven Mikseri kõnele
  Nõrgestades Harjumaa konkurentsivõimet loodavad sotsid paremat tulemust Eestile. Halloo, kas Harjumaa konkureerib Võrumaaga või Helsingiga?Andres Tropp, Eesti Energia regulaatorsuhete juht
  Äriplaanil alampalga agressiivset tõstmist lansseerida on originaalne.Andreas Kaju, PR-ettevõtja
  Kodutute varjupaigas sotsmaksu laeseadmise lansseerimist peaksime jällegi tiba maitsetuks. Elu paradoksid.Allar Tankler, Eesti Ekspressi peatoimetaja
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Juhan Aguraiuja: viis taastuvenergia trendi, millel silm peal hoida
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Nasdaq ainukesena napis plussis
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
Peale väga edukat juulit langesid nii S&P 500 kui ka Dow Jones augusti esimesel kauplemispäeval, vaid Nasdaq suutis välja võidelda napi kasvu, vahendab Yahoo Finance.
T1 alghind on isegi suurima võlausaldaja arvates liiga kõrge
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.
Nordica sai iseseisvaks lennufirmaks
Nordic Aviation Groupi kuuluv Nordica teatas, et alustab tegevust iseseisva lennuettevõttena ja teeb täna oma nime alt esimesed regulaarlennud.
Nordic Aviation Groupi kuuluv Nordica teatas, et alustab tegevust iseseisva lennuettevõttena ja teeb täna oma nime alt esimesed regulaarlennud.