24. september 2014 kell 21:00

Vichmanni esindaja: te tulete tahtlikult venitama

Ettevõtja Marcel Vichmanni esindaja süüdistas Oliver Kruuda eilsel pankrotiistungil võlgnikku tahtlikus venitamises.

Vichmanni ehk võlanõudja esindaja Paul ­Varul alustas eilset istungit vastaspoole manitsemisega. Ta väitis, et temani jõudsid vastuväited alles siis, kui ta kohtumajja sisenes. Varul pole enda sõnul kunagi nii viimasel hetkel protsessidokumente saanud. “Praegu te tulete tahtlikult venitama,” süüdistas ta vastaspoolt.

Kruuda esindajad Erki Kergandberg ja Elmer Muna olid seisukohal, et kohus ei tohiks seda pankrotihoiatust üldse menetlusse võtta, sest võlausaldaja ei suuda tõendada kirjaliku pankrotihoiatuse esitamist. Väidetavalt ei suutnud Kruuda server nii suuremahulist pankrotihoiatust vastu võtta, mistõttu ei jõudnud see kohale.

Sisuliste küsimusteni ei jõutud. Paarikümne­minutilisel kohtuistungil jäi lahtiseks, kas Kruuda sai Vichmannilt pankrotihoiatuse kätte. Seetõttu ei jõutud eile enam kui 6 miljoni euro suuruse nõude sisulise arutamiseni. Varul väljendas seetõttu pettumust, öeldes, et ta ei osanud üldse ­oodata seda, et pankrotihoiatuse kohaletoimetamisest võiks kujuneda vaidluspunkt.

Äripäev kirjutas 15. septembril, et Marcel Vichmannile kuuluv OÜ Moonrider esitas Harju maakohtule avalduse oma äripartneri Oliver Kruuda pankroti väljakuulutamiseks.

“Oliver ei ole pikemat aega oma kohustusi täitnud, mis tähendab, et ta võib olla püsivalt maksejõuetu,” lausus Vichmann toona. “Formaalsed tunnused selleks on, aga loodan, et kohus ajutise halduri abiga leiab varad üles ja jõuab teisele järeldusele.”

Kruuda võla täpset suurust Vichmann ei avaldanud, öeldes vaid, et summad on suured.

2009. aastal kirjutas Äripäev, et Kruuda üks suurematest võlausaldajatest Vichmann on laenanud talle üle 100 miljoni krooni (6,4 miljonit ­eurot). Toona ütles Vichmann, et ta loodab raha ikka tagasi saada ja lisatagatis on tal Kruuda ­ausõna. “Mulle tundub, et see omab enam väärtust kui kohtu võimalik otsus,” ütles Vichmann siis. Eelmisel nädalal ilmunud loos tunnistas ta, et ausõna on devalveerunud. “Ausõna ei ole kokkuleppe täitmiseks piisav tagatis, ja tekib olukordi, mil kokkulepete täitmine ei ole kohustatud poole jaoks sugugi oluline,” nimetas Vichmann õppetundi Kruudaga äri ajamisel.

Oliver Kruuda pole enda väitel makseraskustes. “Makseraskusi ei ole, on erinevad arusaamad nõude tekkimisest või tekitamisest, selle olemasolust üleüldse ja asjaoludest, kes kellele võlgu on,” ütles ta üle-eelmisel nädalal. Vichmannile laenu tasumiseks antud ausõna kohta ütles Kruuda, et oma sõna ta peab. “Au­sõna on alati pidanud ja peab ka edaspidi. Kõik mis on küsitud, on ka tasutud,” märkis ta.

Järgmine istung peetakse 5. novembril.

Hetkel kuum