Sirje Rank • 8. oktoober 2014 kell 9:18

Rootsi pangad piiravad rootslaste laenupidu

Swedbanki juht Michael Wolf  Foto: Erik Prozes, Äripäev

Rootsi suurimad pangad hakkavad uutelt laenuvõtjatelt nõudma laenu põhiosa kiiremat tagasimaksmist, et ohjeldada majapidamiste võlakoorma kasvu.

Rootsi pangandusliit kutsub oma liikmeid üles karmimaid reegleid rakendama kõikide eluasemeelaenude puhul, kus laenu summa ületab 50% soetatud vara väärtusest. Praegu läheb taolise soovituse latt 70% juurest.„Me leiame, et 50% on paras piir, mis tagaks Rootsis mõistliku laenude tagasimaksmise kultuuri,“ märkis pangandusliidu juht Thomas Östros sel teemal tehtud avalduses. „Me tahame kindlustada, et heas majandusseisus oleks loomulik, et laenuvõtjad laenu põhisummat tagasi maksavad, et nii majanduslikult vähem haavatav olla,“ vahendas agentuur Bloomberg.Pangandusliidu ettepaneku eesmärk on ennetada ametlikke reegleid, mida Rootsi finantsinspektsioon on lubanud kaaluda, kui olukord ei parane. Ise omale reegleid seades oleks pankadele tagatud suurem paindlikkus.

Kõrge võlakoormus

Läinud aastal avaldatud raportist ilmnes, et praeguste tempode juures saavad Rootsi maajapidamised oma eluasemelaenud tagasi makstud keskmiselt 140 aastaga. Vaid 40% laenuvõtjatest, kelle laen on väiksem kui 75% vara väärtusest, maksab tagasi laenu põhiosa.Tänavu juunis Soome päevalehele Helsingin Sanomat antud intervjuus ütles Swedbanki juht Michael Wolf, et Rootsi majanduskasvu n-ö saladus võib peituda selles, et rootslased ei maksa oma eluasemelaene tagasi.„Rootsi ja Soome majanduskasvu märkimisväärne vahe võib tulla ka sellest, et rootslased ei maksa oma laene tagasi ja soomlased maksavad,“ ütles Wolf. Nii jääb rootslastel rohkem raha tarbimiseks kätte, mis hoiab majandust ekspordi mõõnamise ajal käigus.Rootslaste kõrge võlakoormus on Rootsi keskpanga hinnangul üks suurimaid riske Rootsi finantssüsteemi stabiilsusele. Ja selle kaudu ka Eesti finantssüsteemi stabiilsusele.

Hetkel kuum