Mait Kraun • 20. oktoober 2014 • 1 min
Jaga lugu:

ISIS teenib mustal turul naftat müües 800 miljonit

Iraagi naftapuurauk
Iraagi naftapuurauk  Foto: Bloomberg

Iraagis ja Süürias tegutsev terrorirühmitus ISIS teenib nafta müügilt mustal turul päevas üle 2 miljoni dollari ehk 800 miljonit dollarit aastas, selgub uuringufirma IHS Inc hinnangutest.

Terrorirühmitus toodab erinevate hinnangute kohaselt 50 000-60 000 barrelit naftat päevas. Kokku on ISISe kontrolli all mahuliselt 350 000 barreli tootmine päevas, vahendab Bloomberg.

Tavaliselt toetuvad äärmusrühmitused välismaistele annetustele, mida on aga võimalik sanktsioonide, diplomaatia ja õiguskaitsega tõkestada. Mustal turul nafta müümist on aga juba raskem piirata. Piirkonna naftavarusid kontrolliva ISISe sissetulekute ulatust võib võrrelda juba ka Talibani omadega.

„See rahastab nende tegevust ja aitab sellele kaasa, nii sõjaliselt kui ka muud moodi," ütles raporti kaasautor Bhushan Bahree. „Oletame, et nende võimekust suudetakse vähendada poole võrra. Nad teeniks ikkagi aastas 400 miljonit dollarit. See on mitu korda rohkem kui ükski teine rahastamisallikas suudaks pakkuda.“

Raporti kohaselt tarbib ISIS umbes poole oma toodangust ning müüb ülejäänud nafta 25-60 dollari eest barreli kohta. Selle hinnangu suurusjärk on kooskõlas ka USA luure ja ekspertide arvamustega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt