Sirje Rank • 21. oktoober 2014
Jaga lugu:

Hiinlaste sissetulekud kasvavad

Hiina tänavakauplejad  Foto: Scanpix/REuters

Hiina majanduskasv aeglustub, kuid hiinlaste sissetulekud kasvavad, töökohad on kindlad ja inflatsioon madal.

Ka need tegurid aitavad seletada, miks Hiina valitsus ei kiirusta majandusse uut stiimulit süstima, vahendab agentuur Bloomberg.

Kolmandas kvartalis kasvas Hiina majandus aeglasimas tempos 2009. aastast. Samas näitab statistika, et üha suurem osa SKPst jõuab tarbijate taskusse.

Linnades kasvas inimeste kasutada olev tulu esimese kolme kvartaliga aasta baasil 9,3% ja põllumajanduspiirkondade elanike tulu 11,8%.

„See on osa uuest normaalsusest, et inimesed majanduse kasvust rohkem osa saavad,“ ütles Hiina tööturu uuringute assotsiatsiooni asepresident Su Hainan. „Nii on valitsusel vähem vajadust majanduskasvu ekstra stimuleerida.“

Hiina keskklass on arvukam kui Prantsusmaa ja Saksamaa elanikkond kokku ja nende tarbimine kasvab. Aasta esimese kolme kvartali jooksul oli eratarbimise osakaal 48,5% SKPst, võrreldes 45,9%ga aasta tagasi samal perioodil.

Töötuse määr Hiina linnades on ca 5%, inflatsioon septembris 1,6%.

Sissetulekute kasvu varjupool on süvenev ebavõrdsus. Kui linnades on tulu elaniku kohta keskmiselt 22 044 jüaani, siis maapiirkondades on see üle kahe korra väiksem - 8527 jüaani (1400 dollarit).

IMF prognoosib Hiinale tänavu 7,4% ja tuleval aastal 7,1% suurust SKP kasvu, mis on aeglasim tempo üheksakümnendatest aastatest. Fond hoiatab mitmete probleemide eest Hiina majanduses, jahenevast kinnisvaraturust kuni kasvava võlakoormani.

Jaga lugu:
Hetkel kuum