• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Wall Streeti rahaveskid jahvatavad täiel aurul

  USA suurim hüpoteeklaenude väljastaja Wells Fargo.Foto: Bloomberg

  Kuigi Ühendriikide seadusandjad on olulisel määral tõmmanud koomale pankade tegutsemisvabadust, siis kolmas kvartal näitas taas eredalt, kui palju raha need hiiud kokku riisuvad. Ainus tilk tõrva meepotis on nende endi tegutsemise järel tekkinud kohtukaasused.

  Wall Streetil on kuus hiiglaslikku panka, kelle tegemisi jälgitakse hoolikalt, et saada täpsemalt aimu, millises seisus on Ühendriikide finantssektor. Siin on kõigi kuue panga kvartali ja tulemuste kokkuvõtted.
  Wells Fargo
  Raha, mida Wells Fargo suudab kolme kuuga sisse tuua, on lihtsalt hämmastav. Aastases võrdluses kasvas panga puhaskasum 17. kvartalit järjest. Kolme kuuga teeniti 5,73 miljardit dollarit. Panga tulu suurenes 3,6%, 21,21 miljardi dollarini. Mõlemad numbrid vastasid analüütikute ootustele.
  Võrreldes teiste Wall Streeti hiiglastega on Wells veidi teises olukorras. Tegu on USA suurima hüpoteeklaenude väljastajaga ning nende tulemused sõltuvad suurel määral just sellest sektorist. Ja kuigi tegu oli igava kvartaliga Wellsi jaoks, siis aktsiat hakati tulemuste järel müüma.
  Panga suurim probleem viimased paar aastat on olnud netointressimäära (NIM) langemine. Kuigi madal intressimäära keskkond on tervet pangandussektorit juba aastaid vaevanud, siis Wellsi jaoks on see suurem probleem, sest netointressitulu moodustab üle poole panga kogutuludest. 2011. aasta algusest on nende NIM kukkunud 4,05% pealt 3,06%ni. Samas on pank suutnud enda tulusid hoida ja isegi veidi suurendada, kuid seda intressi teenivate varade mahu suurendamisega. Investoritele võib lohutuseks aga öelda, et olukorda aitab parandada Föderaalreservi otsus tõsta baasintressimäärasid.
  JPMorgan Chase
  JPMorgan paistab olevat sattunud mingisugusesse kohtukaasuste spiraali, mis lihtsalt ei lase pangal näidata puhast kvartalit. Kolmanda kvartali tulemused jäid analüütikute ootustele alla, sest ootamatud õiguskulud küündisid miljardi dollarini. Enamik sellest rahast tuli kõrvale panna, et katta võimalikke kulusid seoses väidetava välisvaluuta kursside manipuleerimise uurimisega.
  Mullu nõustus pank maksma 20 miljardit dollarit erinevate õigusvaidluste lahendamiseks, kuid paljud asjad on endiselt lahenduseta. JPMorgan on viimasel ajal sedavõrd palju erakorralisi õiguskulutusi teinud, et need lihtsalt ei tundu enam erakorralised.
  Tulemuste järel tegi panga aktsia valusa kukkumise läbi koos üldise turuga, kuid sama kiiresti tegi hüppe tagasi ning aasta alguse tasemest on vähem kui protsendi jagu langenud.
  Goldman Sachs
  Goldman on teistega võrreldes juba paar aastat tagasi valinud erineva taktika ning otsustanud jätkata enda erinevate kauplemisharudega, samas kui teised on tugevneva kontrolli tingimustes otsustanud oma äri koomale tõmmata.
  Kui varem on see pangale kätte maksnud, siis kolmandas kvartalis tasus nende kannatlikkus ära. Väärtpaberite volatiilsus tegi tubli hüppe, mis aktiviseeris investoreid ja rohkem kauplemist tähendab rohkem raha Goldmanile. See aitas tõsta puhaskasumit 48%, kogutulu 25% ning võlakirjade, valuutade ja toorainete kauplemise tulu kasvas 74%.
  Investoreid tegi aga murelikuks fakt, et tegu on raskemini prognoositava äriga ning selle edu ei pruugi kanduda kvartalist kvartalisse. Kes aga soovib Goldmani aktsiaid soetada, siis volatiilsel perioodil paistab aeg selleks hea olevat, kuna rohkem kauplemist toob pangale rohkem raha.
  Bank of America
  BofA on sarnaselt JPMorganile hädas pidevalt uute kohtukaasustega. Alates 2010. aastast on pank nõustunud maksma välja 70 miljardit dollarit, lahendamaks erinevaid kaasuseid. Viimase õigusvaidluse tulemusel pidi pank maksma USA justiitsministeeriumile 16,65 miljardit dollarit. Enamik sellest rahast oli juba varem kõrvale pandud, kuid kolmandas kvartalis võeti erakorralise kuluna sisse 5,6 miljardit.
  Panga finantsjuht Bruce Thompson üritas investoreid rahustada, öeldes, et ministeeriumi lahend oli käimasolevatest suurim ning midagi hullu horisondil ei paista olevat. Üldiselt paistab panga äri aga kindel, sest viiest peamisest ärist neli olid kasumlikud. Vaid hüpoteeklaenude äri, kuhu kanti lahendi kulu, oli miinuses.
  Citigroup
  Ei pääse kohtus käimisest ka Citigroup. Mehhiko tütarfirma Banamexi turvateenuste haru jäi pettustega vahele, mispeale otsustas Citigroup haru kinni panna. Lisaks on Banamex uurimise all aasta alguses avalikuks saanud raamatupidamise pettuse üle, kus naftateenuste ettevõte Oceanografia, kellega teised pangad vältisid koostööd, pettis Banamexi töötajaid. Selle kõige tulemusel on panga õiguskulud kasvanud aastaga 40%.
  Teine uudis tulemuste avalikustamisel oli see, et Citigroup sulgeb jaepangandusoperatsioonid veel 11 riigis. Pärast seda jääb neil tegevus alles 24 riigis, kuigi veel kaks aastat tagasi oli see number 41. Üldiselt aga olid panga tulemused analüütikute ootustest üle.
  Morgan Stanley
  Morgan Stanley kvartal näitas, et kuigi alates finantskriisist on pank keskendunud varahaldusele, siis nende traditsiooniline investeerimispanganduse äri on endiselt oluline. Võrreldes teiste pankadega kiidetakse Morgan Stanleyt just seepärast, et neil paistab olevat kõige parem äride tasakaal, mis on firma tulevikku oluliselt kindlustanud.
  Kolmandas kvartalis suutis Wall Streeti ettevõte puhaskasumit kasvatada aastaga 89%, teenides 1,71 miljardit dollarit. Kogutulu kasvas samal ajal 7%, 8,69 miljardi dollarini. Mõlemad numbrid selgelt ületasid analüütikute ootusi.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Massiimmigratsiooni hirmujutu ees põnnamine hoiab majandust kinni
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Balti aktsiaturg jätkas nädalat miinuses
Balti koondindeks Baltic Benchmark langes täna 1,92%; põhinimekirjast sulgusid plusspoolel vaid kolm aktsiat.
Balti koondindeks Baltic Benchmark langes täna 1,92%; põhinimekirjast sulgusid plusspoolel vaid kolm aktsiat.
President saatis kollektiivlepingu seaduse riigikokku tagasi
President Kersti Kaljulaid jättis välja kuulutamata kollektiivlepingu seaduse ja saatis selle tagasi parlamenti, kuna riigipea hinnangul on parlament seadust vastu võttes rikkunud iseenda kodu- ja töökorra seadust.
President Kersti Kaljulaid jättis välja kuulutamata kollektiivlepingu seaduse ja saatis selle tagasi parlamenti, kuna riigipea hinnangul on parlament seadust vastu võttes rikkunud iseenda kodu- ja töökorra seadust.
Sotsiaaldemokraadid võitsid napi eduga Saksa valimised
Aegade kõige kehvema valimistulemuse saanud Kristlik-Demokraatlikku Liitu (CDU) edestas Saksa valimistel Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD) vaid 1,6 protsendiga.
Aegade kõige kehvema valimistulemuse saanud Kristlik-Demokraatlikku Liitu (CDU) edestas Saksa valimistel Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD) vaid 1,6 protsendiga.