Alyona Stadnik • 24. oktoober 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Maksuameti huviorbiidis leedukaid pole

Maksuametnike riietus esitletuna maksu- ja tolliameti peakontori fuajees.  Foto: Raul Mee

Eestis on loodud 159 Leedu osalusega ettevõtet. Aastatel 2012–2013 on näiteks transpordi valdkonnas asutatud 15 ettevõtet, nendest paljudel on üks töötaja, üleval maksuvõlad ning esitamata käibe- ja tuludeklaratsioon. Maksuamet ei ole erihuvi nende filiaalide vastu üles näidanud.

Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere sõnul kontrollitakse esmajoones suurimat maksukahju tekitanud ettevõtteid.

Tänane Äripäev kirjutas, et Leedu transpordifirmad rajavad Eestisse tütarfirma, mille eesmärk on maksude optimeerimine.

Kas ühe töötajaga filiaalid on kuidagi maksuameti huviorbiidis?

Mingit erihuvi ei ole maksu- ja tolliamet kirjeldatud filiaalide suhtes üles näidanud. Maksuamet valib oma kontrolliobjekte riskianalüüsi alusel ning kui mõni ettevõte oma käitumisega silma jääb, siis me seda ka kontrollime. Ameti kontrollitavate ettevõtete valikul ei ole esmatähtis, kes on ettevõtte omanikud. Suuremat tähelepanu pöörame ettevõtetele, kes tekitavad suurimat maksukahju ning tegutsevad teatud valdkondades. Näiteks ehituse, ­majutuse ja toitlustuse ning kasutatud autode müügi valdkonna ettevõtetele pöörab amet rohkem tähelepanu, samuti kütuse valdkonnale.

Mitmel Leedu osalusega ettevõttel on üleval maksuvõlg, esitamata käibe- ja tuludeklaratsioonid. Kas tegemist on Leedu ettevõtete eripäraga?

Maksu- ja tolliamet ei ole uurinud, milline on Leedu ettevõtete maksekäitumine ja eripärad. Maksuvõlgu nõutakse sisse kõigilt võlglastelt, sõltumata sellest, kes on ettevõtte osanikud, kes juhatuses.

Kui on juba pikemat aega deklaratsioonid esitamata, mida maksuamet ette võtab?

Teeme korralduse koos sunniraha hoiatusega ja kui ette­võte ei reageeri, alustame ka väärteomenetlust.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt