Sirje Rank • 24 oktoober 2014

Selgumas Euroopa pankade tervisekontrolli tulemused

Euroopa Keskpanga uus hoone Frankfurdis.  Foto: Scanpix/Reuters

Sel pühapäeval avaldab Euroopa Keskpank pea aasta kestnud euroala 130 suurima panga n-ö tervisekontrolli tulemused, millele lisaks on hinnatud ka pankade vastupidavust võimalikele kriisidele.

Pärast seda, kui kaks eelmist kontrolli ei suutnud tuvastada probleeme pankades, mis hiljem raskustesse sattusid, on nüüd eriti oluline, et kolmandal korral asi õnnestuks. Sellest sõltub ka Euroopa Keskpanga maine.

Ettevõtmise eesmärk on taastada usaldus Euroopa pankade vastu, mis peaks tulemuseks andma selle, et laenuraha Euroopa majanduses jälle lahedamalt liikuma saab. Samuti oli vaja pankade seisust selget ülevaadet enne, kui novembri algusest käivitub euroala ühtne pangandusjärelevalve.

Ilmselt mõni pank seekord ka põrub.

„Kindlasti ei taha keegi sellist olukorda, kus pankade seis kiidetakse heaks ja siis on kolme või kuue kuu pärast jälle ebameeldivad üllatused,“ ütles agentuurile Bloomberg Nicolas Veron Bruegeli mõttekojast Brüsselis.

Agentuur vahendab, et Iirimaa väikseim riigi omanduses pank Permanent TSB Group Holdings Plc ei suutnud läbida koormustesti, mis mängis läbi majandusolukorra halvenemise. Itaalia pangad Banca monte dei Pashi di Siena SpA ja Banca Cariga SpA kokku 15 läbikatsumise all Itaalia pangast vajavad aga informeeritud allikate andmeil täiendavat kapitali. Probleeme võib olla ka Saksamaa suurimal pangal Deutsche Bankil, ehkki pank on värskelt oma puhvreid tugevdanud.

Royal Bank of Scotland prognoosib probleeme reale Itaalia, Portugali ja Saksamaa keskmise suurusega pankadele.

Testi läbimiseks peab pankade nn Tier 1 kapitali ehk esimese taseme omavahendite osakaal olema vähemalt 8% ja negatiivse stsenaariumi korral 5,5%. Seekordse pankade läbikatsumise puhul on teisiti see, et n-ö koormustestidele või negatiivsete stsenaariumide läbimängimisele eelnes pankade varade põhjalik hindamine keskpanga poolt. Tegu oli riskipõhise hindamisega, st varasid hinnati Euroopa Keskpanga enda konservatiivse hindamismetoodika alusel, mitte vaid raamatupidamisreeglistiku alusel. Varasematele stressitestidele ei ole pankade varade põhjalikku hindamist eelnenud, vaid teste on läbi viidud nende andmete ja eelduste põhjal, mida pangad ise oma bilanssides kajastavad.

Kui tervisekontroll tuvastab, et pangad vajavad lisakapitali, tuleb neil 10. novembriks esitada plaan, kuidas seda tehakse. Siis on neil raha leidmiseks üheksa kuud aega.

Eestist osalesid hindamises Swedbank, SEB ja DNB.

Hetkel kuum