Ken Rohelaan • 29. oktoober 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Pakendiaudit ukse ees

Pakendimaterjali liigid on näiteks klaas, plastik, paber, kartong, metall ja puit.  Foto: Terje Lepp

Uue aasta esimesest päevast jõustuvad pakendiseaduse muudatused, millega suureneb ettevõtete hulk, kes peavad hakkama pakendiandmeid edastama.

Pakendiettevõtja - isik, kes majandus- või kutsetegevuse raames pakendab kaupa, veab sisse või müüb pakendatud kaupa.

Pakendiaruandluse (ja kontrolli) kohustusega ettevõtja - pakendiettevõtja, kes laseb pakendatud kaupa Eestis turule (Eestis pakendatud oma kauba või sisseveetud pakendatud kauba esmakordne kättesaadavaks tegemine Eestis levitamiseks või kasutamiseks).

Taaskasutusorganisatsioon - juriidiline isik, mille ülesanne on korraldada talle pakendi kogumise ja taaskasutusega seotud kohustused üle andnud pakendiettevõtjate pakendi ja pakendijäätmete üleriigilist kogumist ja tagada pakendijäätmete taaskasutamine seatud sihtarvude ulatuses.

Allikas: Erki Mägi, PwC

PwC raamatupidamise ja maksude konverentsil ütles PwC juhtivaudiitor Erki Mägi, et muutuv seadus peaks hakkama kehtima ligi 3000 ettevõttele.

Kui varem rakendus auditeerimiskohustus vaid nendele, kes esitasid pakendiaruanded taaskasutusorganisatsioonidele või pakendiregistrile, siis uuest aastast kehtib see kõigile, kes lasevad aastas turule vähemalt 100 kilogrammi plastikpakendit või 200 kilogrammi muud pakendit.

Kuna muudatus jõustub juba 1. jaanuarist, tuleb esitada aruanne käesoleva ehk 2014. aasta kohta. Mägi teatel on audiitori kontrollitud andmete esitamise tähtaeg küll 30. juuni, kuid need ettevõtjad, kes kavatsevad hakata pakendiaruandeid esitama taaskasutusorganisatsioonidele, peavad tõenäoliselt arvestama varasema kuupäevaga. "Arvan, et see tähtaeg saab valdavalt olema 30. mai või isegi natuke varasem," ütles Mägi. Vastasel juhul ei jõuaks taaskasutusorganisatsioonid saadud andmeid kokku liita ning lasta omakorda auditeerida.

Pakendiettevõtja vastutab müüdava kauba pakendi ja tekkinud pakendijäätmete kogumise ja taaskasutamise ning kaasnevate kulude kandmise eest. Kuigi ettevõtja võib pakendite kogumise ja aruandluse kohustused anda üle taaskasutusorganisatsioonile, tuleb sellegipoolest teha pakendiaudit.

Pakendiseaduse nõuete täitmist kontrollib maksu- ja tolliamet. Nõuete täitmata jätmine võib ettevõttele tuua sunniraha ja trahvid, mille ülempiir ulatub 32 000 euroni ühe rikkumise kohta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt