Sirje Rank • 2. november 2014
Jaga lugu:

Donetskis ja Luganskis täna omad valimised

Donetski nn rahvavabariigi juht Aleksander Zahhartšenko
Donetski nn rahvavabariigi juht Aleksander Zahhartšenko  Foto: Scanpix/Reuters

Ukraina separatistide kontrollitud aladel on täna omad valimised, mille tulemusi on lubanud tunnustada Venemaa, kuid mida taunivad nii ÜRO kui pealinnad Kiievist Washingtonini, vahendab agentuur Bloomberg.

Valijad Donetskis ja Luganskis valivad mõlemas kohas valitsusjuhi ja rahvanõukogu.

Ida-Ukraina konfliktipiirkonnas elab ÜRO andmetel ligi 5,2 miljonit inimest. Seitse kuud sõjategevust on sundinud enam kui miljon inimest oma kodudest lahkuma ja nõudnud üle 4000 inimelu.

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon taunis täna toimuvaid valimisi kui riigi konstitutsiooni ja seaduste rikkumist. „Need valimised õõnestavad tõsiselt Minski protokolli ja memorandumit, mis tuleks kiiresti ellu viia,“ ütles ta ÜRO veebilehe vahendusel.

Ainult Venemaa on öelnud, et aktsepteerib valimistulemusi separatistide kontrollitud aladel, kus boikoteeriti 26. oktoobril riigis toimunud parlamendivalimisi.

Ukraina välisminister Pavlo Klimkin ütles Vene telekanalile RBK, et tänased valimised Donetskis ja Luganskis tekitavad probleeme, mida pole võimalik lahendada.

Separatistide isehakanud liidrid Aleksander Zahhartšenko ja Igor Plotnitski tahavad valimistega oma praeguse rolli legitimiseerida.

Minimaalne valimisõiguslik iga on mõlemas regioonis 16 aastat. Donetskis on enam kui 34 000 inimest avaldanud soovi hääletada interneti kaudu. Skaneeritud valimissedelid saab edastada e-kirja teel.

ÜRO hoiatab, et valimised separatistide kontrollitud aladel võivad kaasa tuua uue vägivalla, aeglustada rahuläbirääkimisi ning halvendada humanitaarolukorda.

Ukraina armee pressiesindaja sõnul jätkab Venemaa nii separatistide toetamist kui humanitaarabi konvoide läkitamist piirkonda.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt