Mait Kraun • 4. november 2014 • 1 min
Jaga lugu:

USA kaubanduse puudujääk suurenes ootamatult

Ootamatu kaubanduse puudujääk mõjub kasvule halvasti  Foto: Bloomberg

USA väliskaubanduse puudujääk suurenes septembris ootamatult ning eksport jõudis 5 kuu madalaimale tasemele.

See tähendab, et neljandas kvartalis ei pruugi USA majanduskasv maailma väheneva nõudluse ning dollari tugevnemise tõttu nii kiire olla.

Kaubandusministeerium teatas, et defitsiit suurenes 7,6 protsenti 43,03 miljardi dollarini. Augustikuus oli puudujääk veel 39,99 miljardit dollarit. Majandusanalüütikud ootasid 40,0 miljardi suurust defitsiiti.

Septembri suur puudujääk ei lähe kokku valitsuse eelmisel nädalal avaldatud esialgsete majanduskasvu numbritega. Kui kolmanda kvartali puhul arvestati kasvu arvutamisel 38,1 miljardilise defitsiidiga, siis reaalsuses oli puudujääk 5 miljardit suurem.

Tõenäoliselt tuleb valitsusel vähendada ka 2014. aasta 3,5protsendilist majanduskasvu prognoosi. Kokku moodustab kaubandus 1,32 protsenti prognoositavast majanduskasvust, ehk rohkem kui kolmandiku.

Eksport langes septembris 1,5 protsenti 195,59 miljardi dollarini, mis on madalaim tase alates aprillist. See viitab asjaolule, et võtmeturgudel nagu Euroopa ja Hiina on hakanud nõudlus langema. Tõenäoliselt langus ka jätkub.

Lisaks aeglustuvale globaalsele nõudlusele ei lase ekspordil kasvada ka tugevnev USA dollar, mis on sellel aastal tugevnenud teiste kaubanduspartnerite valuutade vastu kokku üle 4 protsendi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt