7. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Analüütikud ootavad pööret hinnatõusule

Analüütikud ootavad, et Eesti deflatsioon pöörduks tagasi inflatsiooniks  Foto: Scanpix

Eesti analüütikud möönavad, et juba viiendat kuud kestev hinnalangus on osutunud oodatust pikemaks, kuid ootavad endiselt pööret hindade tõusule.

„Importkaupade odavnemise tõttu pöördusid meil hinnad alates juunist langusesse. Languse põhi jõudis kätte augustis ning sügisel hakkas langus järk-järgult taanduma,“ teatas rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas. Samas möönis ta, et suvise majandusprognoosiga võrreldes on hinnalangus mõnevõrra suurem. „Kuna toorained on odavnenud, on hindade tõusule pöördumine veidi edasi lükkunud,“ lisas Pungas.

Swedbanki vanemökonomist Liis Elmiku sõnul enamik tarbijaid hindade langust ei tunneta ja ootavad järgmise aasta jooksul hindade edasist tõusu. „Viimase Konjunktuuriinstituudi küsitluse kohaselt ootas oktoobris vaid viis protsenti vastanutest hindade langust,“ sõnas Elmik. Ta lisas, et eile avaldatud Swedbanki majandusprognoosi kohaselt peaks selle aasta nullilähedane hinnakasv pöörduma järgmisel aastal 1,3-protsendiliseks hinnakasvuks.

„Hindade tõusu panustavad euro nõrgenemine ja järgmise aasta algusesse plaanitud aktsiisimäärade tõus. Hindade kasv jääb aga alla tööjõumaksude alanemisele. Nii et koos brutopalga kiire kasvu jätkumisega suureneb järgmisel aastal märgatavalt elanike reaalne ostujõud,“ selgitas Elmik.

Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Rasmus Kattai tõi välja, et alusinflatsioon ehk tarbijakorvi kallinemine ilma toidu ja energiata, kiirenes oktoobris aastavõrdluses 0,4%ni.  „Suur osa Eesti tarbijakorvi odavnemisest tuli nii nagu varasematel kuudelgi energia odavnemisest, seejuures langes nii elektri kui ka moororikütuste hind, vastavalt 7,6% ja 2,8%,“ selgitas Kattai.

Ta lisas, et kuigi Eesti toiduainesektori olukorda halvendanud Venemaa impordipiirangute mõju on praeguseks jõudnud tootjahindadesse, on mõju tarbijahindadele jäänud seni piiratuks. „Piimatoodete kokkuostuhinnad olid oktoobris 27% madalamad kui eelmisel aastal, sealiha kokkuostuhinnad langesid septembris aastavõrdluses 8% ja veiselihal 15%. Piimatooted aga kallinesid oktoobris aasta varasemaga võrreldes 4,6% ning lihatooted odavnesid 1,4%,“ rääkis Kattai.

Tarbijahinnaindeksi muutus oli oktoobris võrreldes septembriga 0% ja võrreldes eelmise aasta oktoobriga -0,2%, Tarbijahinnaindeksi aastamuutust mõjutas oktoobris enim elekter, teatas täna statistikaamet. Kaubad olid mulluse oktoobriga võrreldes 0,1% ja teenused 0,5% odavamad.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt