IT-naiste klubi murrab soorolle

07. november 2014, 00:01
Töötaja TransferWise'i kontoris
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141107/NEWS/141109780/AR/0/TransferWise.jpg

„Sa olid täiesti fantastiline!“ kõlas kiituseks TransferWise’i esimesele töötajale Triin Hertmannile pärast tema ülesastumist Baltika moelaval.

Kolmapäeva õhtul kuulas ligi sada särasilmil naist, kuidas Hertmann rääkis oma elust ja tööst tehnoloogiamaailmas. Tol õhtul sai ilmselt nii mõnigi naine sellest innustust.

„Otsustasin alustada magistriõpinguid, kui mu laps oli ühekuune. Mõtlesin, et peaksin ennast tegevuses hoidma, kuigi mu laps oleks ilmselt viit inimest kogu aeg tegevuses hoidnud,“ meenutas Hertmann naeruturtsatuste saatel, mis toimus tema elus, kui ta sai kutse Taavet Hinrikuselt liituda TransferWise'iga. „Ma mõtlesin, et eiii, nii halb ajastus! Kuid tundsin, et kui Taavet midagi palub, siis see on võimalus, millest ei tohiks loobuda. See oli väga raske aeg, aga ma võtsin päev korraga,“ kõneles Hertmann.

Baltika kvartalisse tõi teda kuulama hulga naiste kõrval ka käputäie mehi TechSistersi korraldatud võrgustumisõhtu. Selline kohtumine eduka tehnoloogiaettevõtte naistöötajatega ei toimunud esimest korda. Entusiastlike eesti naiste loodud MTÜ TechSisters on juba kaks aastat korraldanud kokkusaamisi, millega tahetakse julgustada naisi vaatama IT ja tehnoloogia poole.

Kuus algatajat

TechSistersi lugu algas 2012. aastal, mil Soomes asutatud MTÜ Rails Girls korraldas Eestis naistele suunatud kahepäevase omalaadse koolituse, et tutvustada algajatele programmeerimist. Huvilisi oli üle 100, kuid kuna meeskondi juhendavaid mentoreid oli vähe, pääses osalema vaid ca 30 naist. Neist kuus viis hiljem omavahel kokku Garage48 projektijuht Hannes Lents, kes ühtlasi aitas Rails Girlsi Tallinnasse tuua. 

Need kuus naist, kellest kolm oli tehnilise taustaga ja kolmel puudus varasem kokkupuude tehnoloogiaga, olid inspireeritud sellest, kui suur on naiste huvi IT vastu. Olles varem märganud, kui vähe naisi Eestis on selles valdkonnas tegevad, leiti, et on vajadus liikumise järele, mis julgustaks naisi tehnoloogia vastu huvi tundma ning pakuks kokkupuudet neile, kes juba selles vallas tegevad. Nii loodigi TechSisters.

Koostöö ettevõtetega

Üks asutajad Katrin Loodus rääkis, et esimesed kaks kohtumist läksid ootuspäraselt edukalt. Esimesele sotsialiseerumisõhtule tuli 20-30 inimest. Seejärel korraldati järgmine Rails Girlsi üritus, millest tahtis taas osa võtta rohkem inimesi kui osaleda sai. „150 naist erinevas vanuses ja erineva taustaga tahtis osaleda, aga väga palju inimesi jäi ukse taha. Me isegi laiendasime piiri ja võtsime lõpuks vastu 50 naist 30 asemel,“ meenutas Loodus.

Aastajagu kohtusid IT-huvilised naised Garage48 HUBis, kuid vaheldust otsides hakati kohtumisi korraldama erinevates ettevõtetes ja nii on käidud tutvumas näiteks IT kolledži, ZeroTurnaroundi ja TransferWise'iga.

„Kui me teeme kuskil ettevõttes, siis kuulajaskonna huvi on palju suurem. Info jõuab tegelikult ka palju rohkematesse kohtadesse, sest see ettevõte saab veel oma ringkondadesse saata infot. Enamasti see just toobki juurde uusi inimesi, kes polnud varem meie organisatsiooniga kokku puutunud,“ kõneles Loodus. Enamik huvilisi tuleb eelkõige tuttava tuttavate seast ja Facebooki sõprade kaudu.

Reaalained on meeste ala

Sandra ja Kristi sattusidki kolmapäeval Baltika kvartalisse tuttava kutse peale. Igapäevaselt finantsaudiitoritena töötades puutuvad nad enda sõnutsi erinevate valdkondadega kokku, kuid Kristil on suurem huvi just IT vastu. Sandrat paelusid kohtumise juures eelkõige kõnelejad. „Mind panid nad startupinduse peale mõtlema,“ ütles ta.

Küsimusele, miks on naisi ITs vähe, vastas Sandra, et tema meelest on põhjus reaalainetes, mida peetakse endisel n-ö meeste alaks. Samas tõdes ta, et ülikoolis õpib reaalaineid palju naisi ja neid on rohkem peale tulemas. „Survestama neid ei peaks, aga julgustama kindlasti,“ leidis ta.

TechSisters ei piirdu aga pelgalt tehnoloogiahuviliste naiste julgustamisega. Nende suurem eesmärk on aidata leevendada tööjõupuudust. „Teadupärast on IT-valdkonnas väga suur spetsialistide põud. Isegi need noormehed, kes tänasel päeval lõpetavad it-valdkonna ei suuda neid spetsialistide kohti täita,“ rääkis Loodus. Ta avaldas lootust, et oma üritustega on nad vähemalt Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks levitanud nii palju infot, et tuua turule puuduolevate töökohtade jagu spetsialiste.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2014, 07:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing