Äripäev • 7. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Tankikolonn ületas Ukraina piiri

Vene tank  Foto: epa

Ukraina valitsus teatas, et Venemaalt on Ukrainasse sisenenud mitu tosinat tanki ja muid sõjamasinaid.

Pinged kasvavad ja vaevalise vaherahu asemel võivad uuesti lahingud puhkeda, vahendab agentuur Bloomberg.

Mitmel pool ületasid sõjamasinad Ukraina piiri ning Ukraina armee on valmistumas adekvaatselt reageerima, ütles Ukraina armee pressiesindaja Andrii Lisenko täna Kiievis.

Ta ütles, et venemeelsed separatistid on tulistanud konfliktitsoonis Ukraina armee positsioone raketiheitjatest ja kuulipildujates, tappes viis ja haavates 16 sõdurit.

„Venemaa jätkab meeste ja sõjamasinate saatmist Ukraina Donbassi,“ ütles Lisenko. „Eile ületas Venemaa poolt Ukraina piiri 32 tanki, 16 haubitsat ja 30 veoautot laskemoona ja meestega,“ siirdudes Luganskisse, ütles ta.

Vastasseis teravneb, kuna Ukraina koos oma liitlastega süüdistavad separatiste, et need on 2. novembril oma kontrolli all oleval territooriumil korraldatud „valmistega“ õõnestanud jõupingutusi rahu saavutamiseks. Venemaa president Vladimir Putin eitab jätkuvalt Venemaa vägede osalemist.

Venemaa riiklik uudistekanal RIA Novosti tsiteeris isehakanud Donetski rahvavabariigi asepeaministrit Andrei Purginit, kelle sõnul on Ukraina alustanud idas separatistide vastu ulatuslikku pealetungi. Purgini sõnul käib jälle sõda, Ukraina väed on rikkunud 5. septembril sõlmitud relvarahu kokkulepet.

Putin arutas Ukrainas halvenevat julgeolekusituatsiooni Venemaa julgeolekunõukogus, vahendas eile Interfax.

Ukraina väed peavad kinni kaks kuud tagasi sõlmitud relvarahust ja püsivad varasematel positsioonidel, teatas armee pressiteenistus eile suhtlusvõrgustiku Facebook vahendusel.

Ukraina armee teatas, et on eile Donetski lennujaama kaitstes tapnud vähemalt 200 separatisti.

„Donetski lennujaamas positsioonidel olnud Ukraina armeed tulistanud separatistid tapeti armee suurtükitulega,“ teatas Ukraina kaitseministeerium oma veebilehel. „Neli separatistide tanki, kaks soomukit, kaks haubitsat ja üks jalaväe masin hävitati ning tapeti kuni 200 separatisti.“

Hukkunute arvu kohta pole sõltumatut kinnitust, kuid see on seni suurim lahingus surmasaanute arv alates 5. septembril sõlmitud relvarahust.

Ukraina valitsus teatas, et relvarahu sõlmimisest on surma saanud enam kui 100 ja haavata ligi 600 Ukraina armee sõdurit. 

Augustis aitasid Venemaa väed NATO ja Ukraina valitsuse teateil separatistidel Donetskis ja Luganskis vastupealetungile minna ja Ukraina armee piiramisrõngast välja murda.

Läti armee teatas eile Venemaa luurelennukist IL-20 Läti territoriaalvete läheduses. Ukraina armee teateil on Venemaa õhujõud osad üksused pannud kõrgendatud valmisoleku seisundisse. Venemaa armee pressiteenistus agentuurile Bloomberg kommentaari ei andnud.

Saksamaa NATO kindral Hans-Lothar Domröse ütles Saksa väljaandele Die Welt, et NATO võib alustada suuremaid sõjalisi õppusi NATO idaserva liikmesriikide territooriumil.

„Siiani oleme 25 000 – 40 000 sõduriga õppusi korraldanud vaid NATO läänepoolsetes liikmesriikides,“ tsiteeris väljaanne. „Ma võin väga hästi ette kujutada, et tulevikus korraldame neid ka Ida-Euroopas ja Balti riikides.“

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt