Katariina Krjutškova • 7. november 2014 • 3 min
Jaga lugu:

VEB Fond pani riigikohtuniku luuletama

Foto on illustreeriv  Foto: Erik Prozes

Riigikohtunik Jaak Luik tsiteeris Miguel de Cervantese klassikalist teost "Don Quijotet", Lennart Merit ja kirjutas värsiread, et selgitada oma eriarvamust riigikohtu otsuse suhtes mitte võtta VEB Fondiga seonduvat uuesti menetlusse.

Luik kirjutas eriarvamuses, et alljärgnev on heasoovlik ja avameelne mõtisklus eelkõige põhiseaduse vaimu, mõtte ja sätte seoste kohta, mida oleks asjakohane alustada stseeniga "Don Quijotest":

„See, vend Sancho," ütles toomhärra, „võib küll õige olla rendiraha raiskamise kohta, aga mis puutub õigusemõistmisse, siis see on maa isanda asi, ja selleks on vaja oskust ning teravat mõistust, kõigepealt aga head tahtmist õigesti talitada, sest kui alus on puudulik, siis on alati ka abinõud ja tulemused valed, ja jumal toetab harilikult lihtsameelse inimese head tahet, niisama nagu ta teeb tühjaks targa halva mõtte." Sancho Panza aga leiab, et kui ta krahvkonna kätte saaks, oleks ta oma riigis niisama hea kuningas nagu iga teine omas; siis teeks ta seda, mida tahaks ning mis talle iganes meeldiks [---]. Vestlusse sekkub don Quijote, kes selgitab, et eeskujude järgi, mida ta on saanud oma ordu rüütlitelt, kes tasuks oma kannupoiste ustava ja silmapaistva teenistuse eest näitasid üles suurt heldust, tehes neid linnade ja saarte piiramatuteks isandateks [---]. Toomhärrat panid aga imestama need kooskõlastatud hullused (kui hullustes saab olla kooskõla) [---],“ seisis Luige eriarvamuses.

Luik viitas ka Lennart Merile, kes oma poliitilises testamendis tõdeb, et väikeriigi poliitika on kunst, mille võti on tasakaal. „Ta rõhutab, et tasakaalu eest tuleb tasakaalukalt võidelda, nähes ühteaegu nii tulevikku, olevikku kui ka minevikku, kust ammutame kogemusi ja näeme vigu. Üheks oma olulisemaks ülesandeks pidas president põhiseaduse kaitsmist väärtõlgenduste ja formalismi eest,“ kirjutas riigikohtunik Luik.

Luige sõnul on presidendi mõistmiseks on tarvilik tunda universaalset seadust: kõiksus (olemasolev) on pidevas muutumises (püsituses); olemasolev (kooslus) püüdleb tasakaalu poole; kooslus, mis ei suuda tasakaalu saavutada või hoida, hävib. Sotsiaalse koosluse (ühiskonna, riigi, perekonna, sõpruskonna, koguduse jne) hävimise all ei mõelda siin mitte niivõrd nende kehalist (riigi de facto ja de jure) hävingut, vaid eelkõige langust, allakäiku moraalses mõttes, väärikuse kaotust. Rahva võõrandumine riigist on hea näide poliitikas tasakaalu kaotamise võimaliku tagajärje kohta, lisas Luik.

Viimastes punktides kirjutas Luik, et sageli eksitavad meid õigete valikute tegemisel meie isekad, egoistlikud soovid. Ta sõnastas enda paar aastat tagasi kirjutatud värsi-meeleharjutuse, mille lisas ka eriarvamuse põhjendusse:

Ahnuse hukuta hullusmõistus on nürimeeli valitseb kaoshing tardunud jääs.

Virgunud hommiku rüpestervitan päikest – lähedasi – Eestimaadesiisad tarkust – esiemade hellusthinges sulatan tardunud jää.

TAUST

Riigikohus leidis tänases otsuses VEB Fondi kohtuasjas, et põhiseaduslikkuse järelevalve kohtumenetluses puudub alus juba jõustunud otsuse teistmiseks ning samuti ei ole kaebajate poolt avalduses märgitud asjaolud riigikogu otsuse õiguspärasuse hindamisel piisavad või asjassepuutuvad.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt