Äripäev • 18. november 2014 kell 9:33

Eesti jõuk pesi Soomes 6,8 miljonit eurot

Eesti-Soome jõugult konfiskeeritud tehnika.  Foto: Riigiprokuratuur

Keskkriminaalpolitsei ja riigiprokuratuuri menetluses on kriminaalasi, kus seitset meest ja ühte naist kahtlustatakse 2012. aastast kuni tänavu septembrini 6,8 miljoni euro suuruses rahapesus.

Kahtlustuse kohaselt legaliseeris kuritegelik ühendus Soomes ja Eestis maksupettustest saadud raha, mis kanti läbi erinevate äriühingute Eestisse ning võeti sularahas pangakontodelt välja.

Maksupettuste kriminaalmenetlus käib Soomes ning Eesti ja Soome on moodustanud jõugu tegevuse tuvastamiseks uurimisrühma.

Riigiprokurör Piret Paukštyse sõnul paljastati kuritegelik ühendus septembri keskel ühisoperatsiooni Leopold käigus, kui Eesti ja Soome keskkriminaalpolitsei ning Eesti Maksu- ja Tolliameti otsisid üheaegselt läbi ja pidasid kinni kuriteos kahtlustatavad.

Kuna kriminaalasja menetlemise käigus avastati ka võimalikke maksukuritegusid, andis keskkriminaalpolitsei osa materjalidest üle maksuametile. Eesti Maksu- ja Tolliamet pidas kinni kaks isikut, keda kahtlustatakse äriühingutele nn arveveski teenuse pakkumises.

Konfiskeeritud tehnika  Foto: Riigiprokuratuur

Mis juhtus?

Esialgsetel andmetel väljastati näilisi arveid ligi 90 äriühingule, kes tegelesid üle Eesti valdavalt ehitusega. Kuriteo kahtlustus on seetõttu esitatud ka kahele ehitusettevõttele ja nende juhatuse liikmetele ning sellise tegevuse tulemusena jäi riigile laekumata maksusid ligi 225 000 euro ulatuses.

„Suurenenud ehitusmahud ja seal liikuv raha on hoogustanud ka mõnda aega varjusurmas olnud arvevabrikute tegevust, mille abil soovivad inimesed äriühingust tulu maksuvabalt välja viia. Nende juriidiliste ja füüsiliste isikutega, kes kriminaalasjas kahtlustust ei saanud, jätkab MTA tegelemist väljaspool kriminaalmenetlust,“ ütles MTA uurimisosakonna juhataja Rain Kuus.

Tänaseks on kõik kinnipeetud isikud vabastatud. Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo uuritavas kriminaalasjas on arestitud vara hinnanguliselt üle 500 000 euro ulatuses, sealhulgas sularaha, pangakontod, mootorsõidukid ja 3 kinnistut.

Operatsioon Leopold raames on esitatud kahtlustused karistusseadustiku paragrahvi alusel, mille eest näeb karistusseadustik ette maksimaalselt 10-aastase vangistuse. Ühte isikut kahtlustatakse ka kuritegeliku ühenduse loomises.

Hetkel kuum