Alyona Stadnik • 28. november 2014 • 3 min
Jaga lugu:

Riigiettevõtete osalused võiks viia börsile

Börsil kaupleja.  Foto: Andras Kralla

Riigiettevõtete osaluste erastamisest ja börsile toomisest on olnud juba aastaid jutte ja endiselt on see kaalumist väärt idee. Kuna tänavu paistab edukamate ettevõtete edetabelis silma just riigifirmade rohkus, uuris Äripäev, kas edukad riigifirmad tuleks erastada ja börsile viia.

Riigimonopolidel suur jõud

Gert Tiivas, East Capitali International AB Eesti filiaali juht:

Tänased otsustajad saavad kindlasti aru, et see pilt on naljakalt skisofreeniline. Armastame rääkida Eestist kui avatud turumajandusega liberaalsest riigist, samas on riigimonopolidel majanduses väga suur osakaal ja mõjujõud. Need kaks asja kokku ei sobi. Usaldan äriotsuste tegemises eraettevõtjaid, poliitikuid ootavad palju teisi olulisi pikaajalisi probleeme, mis lahenduste järele karjuvad.

Laenuraha aksiatest odavam

Tõnu Mertsina, Swedbank Eesti peaökonomist:

Strateegiliselt olulised taristu- ja energiaettevõtted, mis suudavad tegutseda sama efektiivselt kui erakapitalil põhinevad ettevõtted, oleks mõistlik hoida riigi kontrolli all. Samas on riik praegu omanik mitmetele ettevõtetele, mille eesmärk paistab olevat vaid dividenditulu saamine või kontrolli hoidmine, kuid millel strateegilist eesmärki küll ei paista olevat.

Täieliku erastamise kõrval võiks kaaluda ka strateegilise partneri/investori kaasamist. Kui ettevõtte laenukoormuse suhtarv seda lubab, oleks mõistlik finantseerida oma täiendavat tegevust laenuraha abil. Seda enam, et laenuintressid on praegu ja veel lähema paari aasta jooksul väga madalad. Aktsiakapital on laenurahaga võrreldes kallim.

Eramonopol riigifirmast kehvem

Heido Vitsur, LHV majandusanalüütik:

Börsile ei ole mõtet viia, kui firmal ei ole tõelist turgu, kui ei taha ettevõttest dividende saada või tahame, et seal ei teenitaks ülemäärast kasumit. Monopolide täielik erasektorisse andmine on reeglina väga riskantne. Kui monopol on halb, siis eramonopol on veel halvem.

Erastamisest kolm kasu

Raivo Vare, Eesti Raudtee nõukogu esimees ja majandusekspert:

Riigiettevõtteid tuleb käsitleda kahes kontekstis: kas ta kindlustab baasilist teenust, infrastruktuuriga seotud teenust või mitte. Kui ta seda ei tee, võib seda erastada, nagu näiteks Estonian Airi.

Erastamine annab lisandväärtust kolmes kohas. Äratab ellu ja tugevdab koomas väärtpaberiturgu. Teiseks kaoksid ära traditsioonilised poliitilised mängud nõukogudest. Kolmas aspekt seondub turuga, kui tururegulatsioon on riigi poolt paika pandud, võib riik eemale tõmbuda.

Ettevõtte väärtust võiks jagada

Endine Eesti Energia juht Sandor Liive:

Ma olen börsiusku alati olnud. Inimesed Eesti Energias väärivad rohkem kui see, et kord kuus saavad palka. Mingisugust osa ettevõtte tulemuse paranemisest ja väärtuse paranemisest võiks kuidagi jagada. Kõige lihtsam on seda teha läbi aktsiate, kui firma väärtus kasvab.

Riik oma firmadega võiks küll otsustada, mida ta omab ja milles on vähemusosalus. Eestis on see probleem, et kodune kapitaliturg puudub. Raha saamiseks on vaid üks kodumaine pank LHV, ülejäänud on vaid Rootsi pangad. Kui teil on väike sääst, tahate seda teenima panna, on see deposiit. Seda intressimäära täna tegelikult ei ole. See on koht, kus riik saaks anda suuna, et viimegi vähemalt paranemisvõimeliste riigile kuuluvate äriühingute vähemusosaluse börsile.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt