Mait Kraun • 9. detsember 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Jeeni nõrkus võib kujuneda pikaajaliseks

Tokyo valuutakaupleja vaatamas dollari ja jeeni kurssi, mis on tõusnud 7 aasta rekordtasemele.  Foto: Bloomberg

Jaapanis on lähenemas valimised ning põhiliseks debatiteemaks on kujunenud Jaapani jeeni tugev nõrgenemine. Analüütikud usuvad, et nõrgenemine jätkub veel pikemaajaliselt, vahendab Financial Times.

Peaminister Shinzo Abe on jeeni nõrgenemisega seoses sattunud ka opositsioonipoliitikute rünnakute alla. Nad lubavad uut rahapoliitikat, mis arvestaks rohkem majapidamiste huviga ning maandaks tarbekaupade hinnatõusust tulenevaid riske (näiteks nii tualettpaber kui ka kassitoit on kallinenud aastaga üle 10 protsendi).

Valuutaturul tegutsevate investorite jaoks on olukord aga mugav. Käputäis ootab jeeni mõningast tugevnemist dollari vastu vahetult enne 14. detsembril toimuvaid valimisi.

Pikemas perspektiivis on jeeni tugevnemisele panustamas aga vaid üksikud investorid. Sellel aastal on jeen kaotanud väärtust kõikide valuutade vastu, välja arvatud vene rubla ja argentina peso.

Bloombergi küsitletud 50 strateegist ootab vaid 9, et jaapani jeen on 2015. aasta lõpuks USA dollari vastu praeguselt tasemelt tugevnenud.

„Tulevikulangused on kindlad,“ ütles Mizuho panga turuökonomist Daisuke Karakama. Järgmise aasta lõpuks ennustab Karakama dollari ja jeeni kursiks 130 jeeni, praegune tase on umbes 120 jeeni, mis on USA dollari suhtes 7 aasta nõrgim tase.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt