Mait Kraun • 19. detsember 2014 kell 17:21

Fedi ametnik: Föderaalreservi käitumine on lubamatu

Minneapolise Fedi president Narayana Kocherlakota.  Foto: Bloomberg

Föderaalreserv võtab „lubamatuid“ inflatsiooniriske, tõstes sellega Jaapani stiilis deflatsiooni tekkimise võimalust, ütles Minneapolise Föderaalreservi president Narayana Kocherlakota.

Kocherlakotra oli Föderaalreservi poolt kolmapäeval välja antud teadaande sisu vastane. Ta ütles, et keskpanga kavatsus järgmisel aastal intressimäärasid tõsta „seab ohtu inflatsioonieesmärgid ning tekitab deflatsiooniriski“.

„Minu hinnangul ei ole Föderaalreservi Avatud Turu Komitee suutnud otsustavalt madala inflatsiooniriskiga võidelda. Pikaajaliselt on see loonud madalad ootused inflatsioonimäärale, mis võb lõppeda sarnase olukorraga nagu Euroopas või Jaapanis,“ ütles ta oma eriarvamust põhjendavas teadaandes.

Ta tsiteeris oma otsuse toetuseks kolme faktorit: inflatsioon on Föderaalreservi eesmärgist olnud madalamal juba 30 kuud järjest; prognoosid, et inflatsioon jääb alla eesmärgi veel mitmeks aastaks; ning kindluse puudumine, et pikemas perspektiivis oleks inflatsioon stabiilne.

Kocherlakota ütles, et Föderaalreserv oleks pidanud teatama, et intressimäärad jäävad nii kaua madalaks, kuni lühiajaline inflatsiooni väljavaade püsib alla 2 protsendi. Tema sõnul oleks intressimäärade tõstmine järgmise aasta keskel täiesti sobimatu. Seda just madala inflatsiooni tõttu.

Samuti mainis Kocherlakota, et FED peaks olema valmis uute stimuleerimismeetmete kasutuselevõtuks (QE), et viia inflatsioon kõrgemale.

Hetkel kuum