Mari Mets • 22. detsember 2014 kell 7:30

Jõulumaad hoiavad turismitaludel madalhooajal hinge sees

Tuisuliiva päkapikumaad Kabli külas pidas kuni tänavuseni puhkekeskuse perenaine Margit Eichen.  Foto: Ants Liigus/Pärnu Postimees/Scanpix

Tänavu detsembris on üle Eesti avatud ligi poolsada jõulu- ja päkapikumaad, mis tegutsevad peamiselt puhkekeskustes ja turismitaludes, teenides muidu tühjal hooajal omanikele pisikest tulu.

Kuigi püsivat lund pole senini maha tulnud, on enamus jõulumaid oma detsembrikuused grupiekskursioonid juba oktoobris välja müünud ning teinud oma programmid ilmastikust sõltumatuks. Lastele seletatakse loominguliselt ära, miks lund pole ja saanisõit jääb lihtsalt kavast välja.

Jõulumaa pidamine võimaldab meelitada inimesi puhkekeskustesse ka hooajal, mil muidu oleks neis täielik vaikus. Tõsi, mõned jõulumaad avavad end vaid paariks kindlaks nädalavahetuseks, et pisikenegi programm läbi viia ja jätkuvalt pildil olla.

Abiks palga maksmisel

Neljandat aastat korraldab jõulumaad Saaremaal Angla Tuulikumäe külastuskeskus ning keskuse perenaise, talvel jõulumemme ametit pidava Anu Noore sõnul on neil tekkinud Saaremaa koolide ja lasteaedadega nelja aastaga nii hea koostöö, et ühelgi aastal pole vaja karta, et külastajad jääks tulemata.

Angla jõulumaa trumbiks peab Noor seda, et lisaks jõulumaa lustile pakutakse nende juures lastele ka pisut hariduslikku programmi ja kasvatust. Saaremaale jõulumaale sõidavad lapsed sageli kohale ka Hiiumaalt.

„Juba oktoobri lõpus broneerisid Saaremaa ja Hiiumaa suuremate koolide õpetajad kõik programmid ära. Nad tulevad siia pärast esimest külastust järgmisel aasta jälle uuesti tagasi. Päris seda öelda ei saa, et me jõulumaad vaid iseenda rõõmuks ja lustiks teeks, siis oleks see puhtalt heategevus, väike tulu on ikka ka,“ ütles Noor.

Ta lisas, et suurt majanduslikku tulu nad jõulumaaga siiski ei taotle, aga nende jaoks on see ikkagi palk, et külastuskeskust madalhooajal üleval pidada.

„Detsembris siia muidu väga palju külastajaid ei sattuks, aga praegu on olnud mitmel päeval järjest kolm kolmetunnist programmi. Isegi Kuressaare linnavalitsus ja keskkonnaamet tulevad oma peredega siia jõulumaale,“ märkis ta.

Lottemaa pani otse kümnesse

Detsembris maskeerus jõulumaaks ka suvel Pärnumaal Tahkurannal uksed avanud Lottemaa, mille grupikülastused on keskuse juhi Rein Malsubi sõnul juba välja müüdud, aga iseseisvalt tulijaid saavad veel löögile.

„Me arvestasime kohe algusest peale sellega, et lund ei pruugi tulla ja meie programm peab olema ilmast sõltumatu. Nagu näha, oli see ainuõige otsus. Lumi oleks siin täpp i peal. Kui me jõulumaa avasime, puhus  selline tuul, et päästeamet soovitas kodust mitte väljuda. Sel päeval oli meil siiski üle 400 külastaja, siin metsade vahel õnneks nii kõva tuul ei puhunud,“ rääkis Malsub.

„Põhihooaeg on meil ikkagi suvel, jõulumaa mõte tekkis sellepärast, et siin on seda nii ilus teha ja kõik asjaosalised väga tahtsid ka. Siin Pärnu kandis midagi teist sellist ei ole, mõtlesimegi tulla turule uue tootega ja pakkuda uutmoodi jõulumaad. Siin toimuvad jõulud Lotte võtmes, näiteks jõuluvana asemel on jänes Wolfgang,“ märkis ta.

„Arvestasime, et detsembri jooksul võiks tulla umbes 10 000 külastajat, aga see plaan on juba ületatud. Oma kulud oleme praeguseks juba tasa teeninud, aga lõpliku kokkuvõtte teeme pärast jõule,“ ütles ta.

Ilma jõulumaata oleks Lottemaa praegu laiemale külastajaskonnale kinni, kuigi projektipõhiselt peavad mõned firmad seal näiteks oma seminare. Järgmisel aastal tehakse Lottemaal jõulumaad ilmselt pikemalt, kuna tänavune aasta näitas suurt populaarsust.

Konkurents tiheneb

Samuti Pärnumaal Kablis mitmel aastal jõulumaad pidanud Tuisuliiva puhkemaja juhataja Margit Eicheni sõnul reklaamisid nad tänavu sügisel jõulumaa välja, kuid pidid kahjuks detsembri saabudes plaanist loobuma.

„Lottemaa avati siin üsna lähedal Tahkurannal ning ilmselt tõmbab nende jõulumaa kliente endale. Sel aastal ei tulnud meil lihtsalt piisavalt gruppe kokku, et see end ära tasuks. Teeme ainult 26. detsembril perepäeva,“ rääkis Eichen.

„Möödunud aastal käisid grupid siin iga päev detsembri algusest kuni jõuludeni. Sellest ei tulnud mingit megatulu, aga endal oli ka palju rõõmu ja see oli toetav tegevus, mis hoidis meil talvel hinge sees. Ühtlasi teenis see ka pisut turunduslikku eesmärki, andis inimestele mõista, et meie juures toimub lisaks suvele midagi ikkagi talvel ka,“ sõnas ta.

Hetkel kuum