Pille Ivask • 23. detsember 2014 kell 5:45

OPEC: tootmine ei lange ka siis, kui naftat saab poolmuidu

OPEC  Foto: epa

OPECi de facto liider Saudi Araabia andis teada, et nafta tootmist ei vähendata isegi siis, kui hind peaks langema 20 dollarini barrelist, kirjutab Financial Times.

Tavatult avameelses intervjuus paljastas Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi, et traditsiooniline hindade hoidmise strateegia ehk tootmise vähendamine on nüüdseks möödanik ning uueks plaaniks on hoopis kartelli turuosa kaitsmine.

„Tootmise vähendamine pole OPECi liikmete huvides, ükskõik, missugune hind on,“ lausus al-Naimi. „Pole vahet, kas hind kukub 20, 40, 50 või 60 dollarini,“ lisas ta.

Samuti lausus al-Naimi, et nafta hind ei pruugi enam kunagi 100 dollarini kerkida.

Ali al-Naimi antud kommentaarid märgivad esimest korda, mil energiatööstuse mõjukaim mees strateegiat avalikkuse ees detailselt lahkab.

„Me oleme sisenenud naftaturu jaoks hirmsasse aega ning järgnevatel aastatel tuleb meil tegemist teha pidevate kõikumistega,“ kommenteeris IHSi analüütik Jamie Webster naftaministri öeldut. Ta lausus, et tegemist on OPECi poliitika fundamentaalse muutusega ning selle mõju on oluliselt ulatuslikum kui keegi 70ndatel oleks osanud arvata.

Nafta hind reageeris Ali al-Naimi kommentaaridele mõningase langusega. 

Hetkel kuum