Sirje Rank • 15. jaanuar 2015 kell 5:54

Stubb: Soome ei aktsepteeri Kreeka võlakergendust

Alexander Stubb  Foto: Bloomberg

Soome peaminister Alexander Stubb on resoluutselt vastu Kreeka võlakoorma kergendamisele või laenutingimuste uuele leevendamisele.

„Me jääme siin jäigaks. On selge, et laenude mahakandmisele ütleme kõlava ei,“ ütles Stubb intervjuus ajalehele Financial Times.

Stubb lisab, et ei taha mõjutada Kreeka valimisi, kuid peab ausaks ja õigeks, et teaksid nii kreeklased kui ka soomlased, et osad Kreeka parteide väljaütlemised valimiste eel on sellised, mida Soomes lihtsalt ei saa aktsepteerida.

Stubbi sõnul on Soome näidanud üles väga suurt solidaarsust, olles ise keerulises majanduslikus olukorras. See saab jätkuda ainult siis, kui Kreeka jätkab senisel reformikursil.

„Keegi ei peaks hellitama selliseid vildakaid mõtteid, et praegused võlad võiks kustutada või programmid peatada,“ ütles Stubb. „See ei ole majanduslikult ega poliitiliselt võimalik riigis nagu Soome, mis on ise hetkel raskustes.“

Leht kirjutab, et suletud uste taga on Soome vastu ka Kreeka euroala abiprogrammi pikendamisele, mis veebruaris lõpeb. Sest see oleks Soomes kevadel toimuvate valimiste eel vesi euroskeptikute veskile.

„Ilma Soome probleemita oleksin ma üsna kindel, et me suudaksime mingi mõistliku kompromissi läbi rääkida,“ ütles lehele üks euroala ametnik. „Peamine probleem ei ole alati Ateenas.“

Stubbi Koonderakond jääb arvamusküsitlustes Keskerakonnale alla. Põlissoomlaste toetus on kõikunud 14% tasemel, mis jääb alla 2011. aasta valimistel saavutatud 19%-le.

Keskerakonda kuuluv endine Euroopa Komisjoni rahandusvolinik ja nüüd Euroopa Parlamendi saadik Olli Rehn on väljendanud arvamust, et Kreeka vajab võlakergendust. Kuid mitte põhisumma vähendamise näol, vaid laenutingimuste jätkuva leevendusena.

Hetkel kuum