Olga Kudrjavtseva • 23. jaanuar 2015 • 4 min
Jaga lugu:

Virtuaalsed paberid toovad Edisoftile päris raha

Edisofti asutaja ja juht Mihhail Ralkin.
Edisofti asutaja ja juht Mihhail Ralkin.  Foto: Eiko Kink

Virtuaalselt dokumendivahetust pakkuv Edisoft Baltic on 15 tegutsemisaastaga saanud tugevaima tuule tiibadesse Venemaalt, lähiajal loodetakse ettevõttesse kaasata lisainvestoreid.

Elektroonilise dokumendivahetuse valdkond areneb väga kiiresti. "Panime täppi, valides 15 aastat tagasi selle tegevusvaldkonna," rääkis Delovoje Vedomostile firma asutaja ja juht Mihhail Ralkin, kes asutas ettevõtte 1999. aastal Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas õppides. Tööle palkas ta oma kursusekaaslased.

OÜ Edisoft Baltic- Asutatud: 08.12.1999- Koht käesolevas gasellide TOPis: 616.-617.- Tegevusvaldkond: infotehnoloogiad- Omanik: Mihhail Ralkin

Väljumine Venemaa turule viis kiire kasvuniOÜ Edisoft Baltic 2012. aasta majandustulemused eurodes- käive: 771 153- kasum: 247 153

Allikas: OÜ Edisoft Baltic

Esialgne kontseptsioon, mida peegeldab ka firma nimi, on säilinud tänaseni. Ettevõtte nime esimesed kolm tähte tähendavad Electronic Documents Interchange ehk elektroonilist dokumendivahetust.

"Aastatel 1999–2004 tegelesime tollidokumentide digitaalse vormistamisega. Toona ei olnud Eesti veel Euroopa Liidu liige ning kauba sisse- ja väljavedu nõudis palju paberiajamist. Seega otsustas meie firma pakkuda maksu- ja tolliametile automaatse tolliandmete töötlussüsteemi ASYCUDA. Võib öelda, et viie tegevusaastaga selles valdkonnas saavutasime Eestis liidripositsiooni," meenutab firma esimesi edusamme Ralkin. "Toona paralleelselt oma äriga töötasin veel teises firmas, kuid 2004. aastal pärast Eesti liitumist ELiga tolli digidokumentide (deklaratsioonide) arv kahanes umbes 10 protsendini endisest mahust. 2005. aastal tuli alustada kõik praktiliselt nullist. Läksin teisest firmast ära ja hakkasin tegelema ainult oma äriga."

 

Kust tuli edu?Ajavahemikus 2010.-2012. aasta kasvas Edisoft Baltic OÜ äritulu 2,30, käive aga 2,34 korda.

1. Väljumine Venemaa turule. Just tänu sellele suurenes järsult töötajate ja toodete arv.2. Pidev uute niššide otsimine.3. Hoolikas personali valimine, häälestatud kestvatele suhetele kollektiiviga.

Ühest programmist sisse, teisest välja

Siis tekkiski Edisofti meeskonnal uus suund: digidokumendid kaubanduse valdkonnas. Teenus seisneb selles, et kõik tehinguga seotud dokumendid liiguvad läbi Edisofti serveri, mis lihtsustab märgatavalt suhteid kaubanduskettide ja tarnijate vahel. "Suured kaubandusketid saadavad iga päev tarnijatele tellimusi ja saavad neilt arveid. Kui tarnija ei saa dokumente õigeaegselt kätte, jäävad poed kaubast ilma. Meie ülesanne on töödelda kõik need dokumendid, saata adressaadile ja veenduda, et kõik on kätte saadud," seletas Edisoft Balticu tegevdirektor.

Sama teenust pakub firma Läti, Leedu, Venemaa ja Valgevene kaubanduskettidele. Tänu Edisofti serveritele ei pea dokumente välja printima ja käsitsi ümber trükkima. Teisisõnu toimub suhtlus raamatupidamisprogrammide vahel: ühest programmist läks välja, teise programmi tuli sisse. "Samasugune dokumendivahetus on ka kõikidel teistel ettevõtetel. Arve on lõplik dokument, aga et see oleks õige, seda tuleb võrrelda kõikide eelnevate dokumentidega, st läbida ahel elektroonilisel kujul," lisas Ralkin.

Ralkini sõnul on Venemaal rohkem dokumendivahetuse pooli ning hetkel teeb Edisoft aktiivset koostööd pankade ja tööstusettevõtetega: "Meie areneme väga aktiivselt faktooringoperatsioonide suunal. St dokumendiringluse ahelasse lülitatakse pangad kui ostu eest tasuv kolmas pool. Venemaal valmistasime faktooringettevõtete jaoks tõsise platvormi, kavatseme ka edaspidi arendada seda suunda – sisuliselt osutada arvete tasumise teenust."

Milline juhtlause iseloomustab teie tegevust kõige paremini?

Meie juhtlause on minna ajaga kaasa kartmata muutusi. Eriti praegu muutub maailm väga kiiresti. Lihtsam on kohaneda muutustega, kui muuta välisfaktoreid. Näiteks tänased raskused Vene turul ei läinud ka meist mööda. Kuid taolisi olukordi on raske ette näha ja ei jää midagi muud kui ehitada oma edaspidine tegevus üles uutes tingimustes.

Mihhail Ralkin, OÜ Edisoft Balticu omanik

Edu tuli Venemaalt

Just Venemaa turul sai Edisoft tuule tiibadesse, saavutades parimad käibenumbrid. Järgnevad Läti, Leedu ja Eesti. Praegu töötab firmas umbes 200 inimest viies riigis, klientideks on üle 4500 Vene ja rahvusvahelise ettevõtte. Igal aastal läbib EISOFT platvormi üle 100 miljoni digidokumendi.

Muidugi aitas firma edule kaasa ka see, et tegevuse algusaastail hakkas IT-valdkond alles arenema. "Mäletan, kui õppisime ülikoolis, kasutasime Netscape Navigatorit ja piiratud programmide arvu. See teema oli kõigi jaoks täiesti uus," räägib Ralkin. "Ka praegu on see küllaltki innovaatiline – turule tulevad pidevalt uued start-up'id. Toona aga oli meil Baltimaades ja Venemaal vähe konkurente."

Oma põhiteenuse ehk digitaalse andmevahetuse tarbeks loob Edisoft aina uusi start-up'e. Näiteks eelnimetatud faktooringplatvormi. "Vaatame, kuidas hakkab asi Venemaal edenema ja asume seda juurutama ka teistes riikides," lisas ta.

Ralkini sõnul ei ole firma veel Eestis kõiki võimalusi realiseerinud ning alles kavatseb seda teha. Praegu tegeletakse olemasolevate projektide arendamisega. Ettevõtlusel Eestis on oma plussid: firma on korduvalt teinud edukat koostööd EASiga. Pealegi on Eestil hea IT-riigi maine, mida võib kasutada arenguks Euroopa ja maailma tasandil.

"Venemaal õnnestus meil saada kokku tõsine arendajate meeskond, mis lubab olla paindlik ja luua kvaliteetseid, mitte eriti kalleid tooteid. Hea eeskuju meie jaoks on Vene IT-firma Acronis, mis otsustas avada siin filiaali. Sellel on ideaalne globaalselt turul tegutsemise mudel," märkis Edisofti omanik. "Kuigi siiani arenesime omavahenditest, kavatseme lähitulevikus kaasata investeeringuid ka väljapoolt."

KOMMENTAAR

Kokkuhoid on silmaga nähtav Deniss Anisimov, X5 Retail Group direktor finantsarvestuse ja aruandluse alal

Tänu meie ettevõtete tehniliste spetsialistide pingutustele on viimase kolme aastaga viidud ellu mõnede äridokumentide üleviimise projektid EDI-formaati, mis lubas meil kärpida kulusid ja muuta töö tarnijatega turvalisemaks ja stabiilsemaks. See tõestab meie partnerite kõrget professionaalsuse taset ja partnerlussuhteid meie ettevõtete vahel. Pärast ühe meie tarnija üleviimist digitaalsele dokumendivahetusele vähenesid n-ö faktureerimata tarned 80% võrra, aga faktuurarvete töötlemas protsess lühenes 4 päevalt ühe päevani.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt