Äripäev • 27. jaanuar 2015
Jaga lugu:

Riigikogu salvestiste salastajad taganesid

Reformierakondlane Rait Maruste oli helisalvestiste salastamise üks eestvedajaid.  Foto: Andras Kralla

Reformierakond ja sotsid võtsid täna tagasi seaduseelnõu muudatused, mis reguleerisid komisjonide seniste salvestiste säilimist ja komisjonide protokollide avalikustamist.

Reformierakond ja sotsid tegid täna riigikogu põhiseaduskomisjonis ühise ettepaneku võtta selle nädala päevakorrast välja riigikogu töö- ja kodukorra muudatused. Senised materjalid lähevad arhiivi säilimisele ja edaspidi on võimalik teabenõudega saada komisjonide, nii uurimis- kui alatiste komisjonide materjale.

Ühisavalduse esitajate teatel jääb vastav eelnõu riigikogu praegusel koosseisul vastu võtmata, kuna eelnõu sisuga pole rahul vabaühendused ega ajakirjanikud. Riigikogu kodu- ja töökorraseaduse muutmine jääb märtsis valitava riigikogu ülesandeks.

Riigikogu põhiseaduskomisjon algatas eelnõu 820 SE „Riigikogu kodu- ja töökorra muutmise seaduse eelnõu“ eelmise aasta detsembris. Selle eelnõu algatamise tingisid seni lahendamata küsimused, kuidas ja millisel viisil säilitatakse seniseid komisjonide töömaterjale, eeskätt protokolle.

Põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste ütles varem, et salvestised olid seni korrastamata massiivsalvestis. Maruste sõnul küsiti spetsiaalselt, mida arvab sellest korrastamata massiivist riigiarhiiv ja riigiarhiivi inimesed vastasid, et neid see korrastamata mass ei huvita. "Sellest lähtuvalt on siia kirja pandud see, mis siin kirjas on, ehk me säilitame seda salvestist kui abimaterjali ühe koosseisu sees neli aastat," lausus toona Maruste.

Äripäev kirjutas 14. jaanuaril artiklis "Marustel suu suitseb", et rahvusarhiiv lükkas tagasi Rait Maruste väited ja et arhiiv hindas riigikogu komisjonide töö helisalvestised ebavajalikuks ega taha neid säilitada. Rahvusarhiiv teatas, et keegi ei ole nende käest riigikogu komisjonide helisalvestiste kohta arvamust küsinud ja nad on valmis neid säilitama.

Riigikogu kantselei saatis Äripäevale kirja, milles juhtis tähelepanu, et rahvusarhiiv ei ole parlamendi põhiseaduskomisjoni juhi Rait Maruste öeldut ümber lükanud ja nõudis ÄP veebis avaldatud artikli kustutamist ning vabandamist Maruste ees. Äripäev leidis, et vabandamiseks ja kustutamiseks pole põhjust.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum