Sirje Rank • 12. veebruar 2015 kell 12:36

Stubb: täna uusi sanktsioone ei aruta

Soome peaminister Alexander Stubb  Foto: EPA

Soome peaminister Alexander Stubb ütles Brüsselis valitsusjuhtide tippkohtumisele saabudes, et ei usu, et Ülemkogu täna Venemaa vastu uusi sanktsioone arutama hakkab.

„Me peame rahule võimaluse andma,“ ütles Stubb.

Stubb avaldas lootust, et Minskis värskelt sündinud relvarahu kokkulepe jääb püsima. Kui ei, tekib lääneriikide ja Venemaa vahel uus külm vastasseis.

Stubbi sõnul on jõutud uude ajajärku. „See on külma sõja lõpu lõpp,“ ütles Stubb. On selge, et Venemaa pole integreerunud Lääne institutsioonidega. Kahel korral on puhkenud sõda, Gruusias ja nüüd Ukrainas. Tekkinud on mitmed külmutatud konfliktid.

„Tuleb pidada kinni rahuplaanist, loota parimat ja püüda suhteid normaliseerida,“ ütles Stubb.

Eesti peaminister Taavi Rõivas ütles tippkohtumisele saabudes, et tahab enne näha reaalseid fakte – et olukord Ukrainas rahuneb, inimesi ei tapeta enam ega saadeta riiki tanke ja raketisüsteeme.

„See (uue rahuplaani sõlmimine Minskis – toim) on kindlasti samm õiges suunas,“ ütles Rõivas.

Suurbritannia peaminister David Cameron tervitas Minskis sündinud kokkulepet, kuid rõhutas samuti, et olulisem kui sõnad paberil on see, mis tegelikult juhtuma hakkab.

"Putin (Venemaa president Vladimir Putin – toim) peab teadma, et kuni ta oma käitumist ei muuda, ei muudeta ära ka sanktsioone," ütles Cameron.

Minski kokkulepe on lootuskiir, ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel. "Ei vähem ega rohkem."

Hetkel kuum