Äripäev • 13 veebruar 2015

Olle Horm: liha- ja piimaturul valitseb paanika

Seakasvataja lähitulevik tume: hind on madal, külmhooned liha täis, Eestis levib sigade katk.   Foto: Erik Prozes

Atria Eesti ASi juhatuse esimehe Olle Hormi kinnitusel on sealiha tootmine praeguste turuhindadega selgelt kahjumlik, kaua selline olukord kesta ei saa – osa tegijaid lahkub turult.

Sama olukord valitseb piimaturul, kus mitmed piimafarmid on kahjumliku tootmise tõttu suletud või sulgemisel.

“Jaanuaris ja veebruaris on sealiha hinnad veel langenud,” rääkis Olle Horm. “Kuigi elussigade ostuhind on languses, püsib omahind endisel tasemel.“

Tema sõnul on kõige raskemas seisus Eesti seakasvatajad, kes viivad elussigu Lätti ja Leetu – neil ei ole oma tooteid alternatiivselt kuhugi pakkuda. „Kõik turud on küllastunud,“ ütles ta. „Hetkel võidavad lihatööstused, kellel ei ole oma seakasvatust ja kes kasutavad importliha, mis Eesti tarbijatele aga väga meelt mööda ei ole.”

Hormi sõnul on oluliselt suurenenud sealiha käest kätte müük. “Eesti toodab 106% oma sealihavajadusest, Euroopa Liit 111%. Venemaa ekspordi kadumise tõttu valitseb Euroopas sealiha ületootmine. Tasakaalu saavutamiseks peab sealiha tootmine Euroopas vähenema ca 3% ehk 0,7 miljonit tonni, mis tähendaks 700 Atria suuruse sulgemist.”

Hormi sõnul on seakasvataja lähitulevik tume: hind on madal, külmhooned liha täis, Eestis levib sigade katk – ees on kas valuline turukorrektsioon või poliitiline sekkumine. „Vastupidiselt Eestile toetavad teised Euroopa riigid järjest rohkem oma põllumeest, mis on praegustes oludes väga mõistlik poliitika, kuna raskuste põhjused on poliitilised,” väitis Horm.

Atria Eesti AS on suuruselt teine seakasvataja Eestis. Atria Eesti kuulub Soome börsiettevõttele Atria Oy, mille möödunud aasta käive oli 1,42 miljardit eurot ja ärikasum 40,6 miljonit eurot.

Hetkel kuum