Pille Ivask • 18. veebruar 2015 kell 4:58

Orban tervitas Budapestis Putinit

Vladimir Putin ja Viktor Orban.  Foto: epa

Ungari peaminister Viktor Orban tervitas Venemaa president Vladimir Putinit tema ametlikul visiidil Ungaris, vahendab Financial Times.

Putini jaoks tähendas visiit Budapesti, et Euroopas on veel pealinnu, kuhu ta on oodatud vaatamata Ukrainas toimuvale konfliktile. Hoolimata sõlmitud relvarahust käib sõjategevus Ukrainas ikka edasi.

Analüütikute hinnangul näitab Putini visiit, et Venemaal on endiselt tähtis roll neis Ida-Euroopa riikides, mis sõltuvad Venemaa energiast. Lisaks Putinile ning ministritele oli visiidil kaasas ka Gazpromi ning aatomienergia agentuuri Rosatom juhid.

Ungari ametnikud ütlesid, et visiidi täpse aja ja sisu otsustas Moskva, mitte Budapest. Ametnike sõnul sõlmisid Venemaa ja Ungari mitmeid poliitilisi kokkuleppeid ning mõlemad riigid on seisukohal, et Ungari peaks pikendama gaasiostu kokkuleppeid Venemaaga. Ametnike väitel tahab Orban pikendada gaasilepingut 2018. aastani.

Orban loodab, et tehes gaasilepingu Venemaaga pikemaajaliseks ning paidlikumaks, võimaldab see vähendada tarbijate kodukulusid ning seega ka suurendada tema populaarust valijate seas.

Analüütikud väidavad, et Orbani väide pole siiski vettpidav, kuna gaasi hind sõltub nafta hinnast. Ungari Teaduste Akadeemia teadur Andras Deak kommenteeris, et gaasi hind oleks alanenud ka ilma Putini külaskäiguta, kuna nafta hind maailmaturul on langenud.

Hetkel kuum