Sirje Rank • 27. veebruar 2015 kell 8:35

Rootsil oodatust parem majanduskasv

Konteinerid Göteborgi sadamas  Foto: Bloomberg

Rootsi majandus kasvas läinud aasta viimases kvartalis prognoositust kaks korda kiiremas tempos, ammutades lisaks eratarbimisele hoogu ka ekspordist ja investeeringutest.

Eelnenud kvartaliga võrreldes kasvas Rootsi SKP 1,1% ning aasta baasil oli kasv 2,7%, teatas täna Rootsi statistikaamet.

Agentuuri Bloomberg küsitletud majanduseksperdid olid prognoosinud eelnenud kvartaliga võrreldes 0,5% suurust SKP kasvu.

Rootsi kroon tugevnes uudise peale 0,6% 9,5 kroonile eurost.

See asetab Rootsi keskpanga dilemma ette, ütles Bloombergile Rootsi Swedbanki majandusanalüüsi osakonna juht Magnus Alvesson. „Ühelt poolt Rootsi majandus tugevneb ning teisalt tugevneb ka Rootsi kroon, mis omakorda aeglustab Rootsis inflatsiooni.“

Rootsi keskpank on käiku lasknud pretsedenditud poliitikahoovad negatiivsetest baasintressidest eile käivitatud võlakirjade tugiostuprogrammini, et vältida majanduse langust deflatsioonispiraalil. Keskpanga juhi Stefan Ingvesi sõnul on keskpank selleks vajadusel valmis veel oluliselt kaugemale minema.

Eratarbimine, mida toestasid madalad laenuintressid, kasvas eelnenud kvartaliga võrreldes 0,9% ja investeeringud põhivarasse 2,7%. Eksport kasvas 2,7%, saades erilist tuge 5,1% kasvanud teenuste ekspordist. Import kasvas 2,8%.

Investeeringutes andsid tooni elamispind ja immateriaalsed varad, investeeringud masinatesse ja seadmetesse on jätkuvalt vähikäigul.

Läinud aastal kujunes Rootsi majanduse kasvutempoks eelnenud aastaga võrreldes 2,1%.

Rootsi keskpanga prognoosi järgi kasvab SKP tänavu 2,7% ja tuleval aastal 3,3%. Inflatsiooni prognoosib keskpank tänavu vaid 0,1%.

Ka täna avaldatud Taani neljanda kvartali majanduskasvu näitajad olid oodatust paremad. SKP kasvas eelnenud kvartaliga võrreldes 0,4% ja aasta baasil 1,3%. Ootused olid vastavalt 0,1% ja 0,8%.

Hetkel kuum