Pille Ivask • 6 märts 2015

Saa tuttavaks: Euroopa rikkad

Ukraina rikkaim mees Rinat Ahmetov  Foto: epa

Forbes avaldas hiljuti 2015. aasta miljardäride nimekirja, kuhu lisandus aastaga suisa 290 uut nime. Business Insider otsustas kaeda 34 riigi rikkaima inimese rahakotti, järgnevalt osa nimistust.

Olgu märgitud, et maailma rikkaim inimene on jätkuvalt Microsofti asutaja, ameeriklane Bill Gates, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 79,2 miljadit dollarit.

Venemaa ametlikult rikkaim inimene on Vladimir Potanin, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 15,4 miljardit dollarit. Forbesi edetabelis annab see 60. koha. Potanin on Venemaa rikkaim inimene esimest korda, võttes esikoha üle möödunud aasta „võitjalt“ Ališer Usmanovilt. Potanin on valdusfirma Interros president.

Ukraina rikkaim inimene on Rinat Ahmetov, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 6,7 miljardit dollarit. Forbesi rikaste nimekirjas paikneb mees 201. kohal. Ahmetovi peamine rikkus tuleb tema energiakompaniist DTEK ning terasetootmisettevõttest Metinvest. Viimasel ajal on Ahmetovi ärid saanud kannatada terase ning rauamaagi madala nõudluse tõttu. Samuti on Ahmetov nimetanud Ukraina endist presidenti Viktor Janukovõtšit oma liitlaseks ning ka see on mehe äridele karuteene teinud.

Taani rikkaim inimene on 19,7 miljardi dollari suuruse varandusega Kjeld Kirk Kristiansen, kes on Forbesi tabelis 129. kohal. Kristiansen on Lego leiutanud Ole Kirk Kristianseni lapselaps. Kjeld Kirk Kristiansen juhtis ettevõtet 25 aastat, pärast mida ta ettevõtte juhtimisest loobus, ent jäi ikkagi juhtkonna liikmeks.

Tšehhi rikkaim mees on Petr Kellner, kelle varanduseks väärtuseks hinnatakse 8,4 miljardit dollarit. Forbesi listis paikneb mees 160. kohal. Kellner sai rikkaks, kui rajas investeerimisfondi.

Rootsi rikkaimaks inimeseks peetakse Stefan Perssonit, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 24,5 miljardit dollarit. Persson on tuntud kiirmoebrändi H&M juht ja omanik. Perssoni isa rajas nimetatud moebrändi aastal 1947. 

Šveitsi rikkaim inimene on Ernesto Bertarelli, kelle varanduse väärtuseks arvatakse olevat 8,7 miljardit dollarit ning kes paikneb Forbesi rikaste tabelis 149. kohal. Bertarelli päris oma isalt ravimikompanii Serono, kes toodab ravimeid multiplekssklerosise raviks. 2007. aastal müüs Bertarelli ettevõtte üheksa miljoni dollari eest maha. Praegu tegutseb Bertarelli mitmel rindel ning on muuhulgas Bertarelli-nimelise fondi üks juhte. Fond tegeleb merekeskkonna kaitsega.

Hollandi rikkaim inimene on Charlene de Carvalho-Heineken, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 11,6 miljardit dollarit. Forbest tabelis paikneb naine 109. kohal. Charlene de Carvalho-Heineken päris oma isalt Henry Heinekenilt õllekompanii. Naine eelistab olla eemal avalikust tähelepanust ning elab koos oma abikaasa ning viie lapsega tagasihoidlikku elu.

Hispaania rikkaim inimene on Amancio Ortega, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse olevat 64,5 miljardit dollarit. Ortega on Inditexi juht, ettevõte on laiemale avalikkusele rohkem tundud Zara moebrändi järgi. Forbesi edetabelis on mees neljandal kohal.

Itaalia rikkaimaks peetakse Maria Fraca Fissolot ning tema perekonda. Fissolo on möödunud kuul meie seast lahkunud Michele Ferrero lesk. Perekond omab šokolaadikompaniid Ferrero. Perekonna varanduse väärtuseks arvatakse olevat 23,4 miljardit dollarit.

Saksamaa rikkaim inimene on Georg Schaeffler, kes paikneb Forbesi edetabelis 23. kohal ning kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 26,9 miljardit dollarit. Scaeffleri ning tema emale Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumannile kuuluv ettevõte on maailma üks suuremaid autoosade tootjaid.

Prantsusmaa rikkaim inimene on Liliane Bettencourt, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 40,1 miljardit dollarit. Bettencourt suurendas oma varandust möödunud aastal, kui ostis Nestlelt 8% osaluse niigi oma perele kuuluvale ettevõttele L'Oreal. Bettencourt siiski ise enam äritegevuses aktiivselt ei osale, kuna kannatab dementsuse all. 

Mujalt maailmast

Saudi Araabia rikkaimaks inimeseks peetakse prints Alwaleed Bin Talal Alsaud. Prints alustas teed rikkusele väga noorelt – ta oli oma ettevõtte juht juba 14aastaselt. Bin Talal omab osalusi mitmetes ettevõtetes nii USAs, Euroopas kui ka Lähis-Idas.

Hiina rikkaimaks inimeseks peetakse Wang Jianlini, kes paikneb 24,2 miljardi dollari suuruse varandusega Forbesi tabelis 29. kohal. Jianlini omandusse kuulub 75 kaubanduskeskust, 85 shopping-plazat ning 51 viietärnihotelli. 2012. aastal ostis Jianlin USA kinoketi AMC.

Mehhiko rikkaim Carlos Slim Helu on varanduse poolest maailmas rikkuselt Bill Gatesi järel teisel kohal. Tema varanduse väärtuseks hinnatakse olevat 77,1 miljardit dollarit. 

Hetkel kuum