Äripäev • 11 märts 2015

Borg: Soome kulutase on liiga kõrge

Rootsi endise rahandusministri Anders Borgi arvates peab Soome palgakokkuleppeid muutma.  Foto: Scanpix

Rootsi endine rahandusminister Anders Borg leidis täna Soome kohta esitatud raportis, et riigi kulutase on 15-20 protsendi võrra liiga kõrge, et olla konkurentsivõimeline, kirjutas Helsingin Sanomat.

Selle taseme allapoole toonime võtab tema hinnangul isegi siis, kui on tehtud õiged otsused, aega 5-10 aastat. „Riikidel, millel on selliseid raskeid struktuurseid probleeme, on pikk tee olukorra klaarimiseni,“ ütles Borg.

Borgi sõnul tuleb Soomel oma konkurentsivõimet tugevdada muu hulgas mõistlike palgakokkulepetega. Palgatõusu peaks tema sõnul määrama ekspordisektor, mille konkurentsivõimet palgakulu määrab.

Samuti tuleks teha struktuurseid muutusi nii riigi- kui ka erasektori tootlikkuse parandamiseks. Tema sõnul selleks lihtsaid lahendusi pole, sest Soomel on juba toimiv ühiskond ja majandus, aga muutusi on siiski vaja. „Kui midagi ette ei võeta, siis pikas perspektiivis ei arene tööhõive ega palgatase,“ ütles ta.

Koos Borgiga raporti teinud riigi majandusuuringute keskuse juht Juhana Vartiainen märkis, et majanduse elavdamise võimalused on ahtad. „Meil ei ole ekspansiivsele majanduspoliitikale ruumi,“ ütles ta.

Soome peaminister Alexander Stubb ütles, et Soome peaks valima Borgi esitatud suuna, selle asemel et jätkata maksutõusude ja juustunoaga tehtud õhukeste kärbetega.

„Minu arvates kõlavad Anders Borg ja Juhana Vartiainen Soomele viimase äratuskellana,“ ütles Stubb.

Hetkel kuum