Kaisa Gabral • 19 märts 2015

"Palgatöötajal on parem uni"

Tarmo Noobi sõnul on palgatöötaja uni ettevõtja omast magusam.  Foto: Eiko Kink

Kui ettevõtja Raivo Hein soovitab oma tänases Äripäeva arvamusloos hakata palgatöö asemel tegelema rohkem ettevõtlusega, siis A. Le Coqi juhi Tarmo Noobi sõnul pole vahet, kas oled ettevõtja või ettevõtte juht - palgatöötajal on uni parem.

„Palgatöötaja ei riski isikliku varaga. Teiseks on palgatöötajal kindlasti parem uni. Ettevõtte juhil ja ettevõtjal pole muus osas vahet. Mõlemad muretsevad ettevõtte käekäigu pärast. Kui mina 18 aastat tagasi A. Le Coqi tööle läksin, siis polnudki ööl ja päeval vahet, muudkui mõtlesin ja muretsesin. See mõjutab isiklikku elu ja emotsionaalset stabiilsust ja kõike seda,“ vastas tippjuht Noop küsimusele, mis võiksid olla palgatöötaja eelised ettevõtlusega tegelemise ees.

Noop tõdes, et tema puhul polekski sisuliselt väga enam vahet, kas ta on ettevõtja või palgatöötaja. „Mis siis eristab mind ja ettevõtjat? Teen täna kõiki neid samu asju, mida ma teeksin ka ettevõtjana juhtides enda firmat. Ainuke erisus on see, et mina pole ettevõttesse pannud alla oma isiklikku raha,“ märkis Noop.

Ta lisas, et kui A. Le Coq kuuluks talle, siis ta ei teeks mitte midagi teistmoodi. „Kõik sõltub ka ettevõttest ja selle omanikest. Minul on ettevõtte juhtimisel vabad käed ja võib-olla olen ma selle usalduse ka välja teeninud,“ rääkis Noop.

Küsimusele, kas Noop tahaks oma praeguse töö ära lõpetada ja ise mingi firma luua, vastas Noop, et tal poleks nii suurt kapitali firma alla panna. „Mul kindlasti pole nii palju raha, et luua selline firma nagu A. Le Coq. Kuid mind ennast tõenäoliselt ei huvitaks tegelemine väikese äriga,“ rääkis Noop.

Ettevõtja riskib isikliku vara ja säästudega

See, et ettevõtjaks olemine pakub rohkem võimalusi ja tootlust kui palgatöötajaks olemine, on Noobi sõnul kahe otsaga asi. „See piiramatu tootlus ettevõtluses võib olla ka miinusmärgiga. See risk on ettevõtjal alati olemas. See on ka põhjus, miks paljud pole julgenud oma ettevõtet asutada. Kui töötajat kaitseb tööalane seadusandlus, siis ettevõtjat ei kaitse mitte miski,“ rääkis Noop.

Paljud väikeettevõtted, kes alustavad, ei suuda Noobi sõnul siiski kasvada keskmisteks või suurteks ettevõteteks. Ning olles väikeettevõtja ja jäädes väikseks, riskib too ettevõtja turu halvenedes mitte ainult ettevõttesse pandud raha ja sissetulekuga, vaid kaotab ka oma isikliku vara ja säästud. „Eesti ettevõtluse toetuspoliitika soosib vägagi väikeettevõtjaid, kui võrrelda kas või Läti või Leeduga,“ märkis Noop ja lisas, et majanduskasv ei tule siiski väikeettevõtetest, vaid keskmistest ja suurtest.

Hetkel kuum