Signe Sillasoo • 5. aprill 2015 kell 5:15

9 nippi, kuidas juhtida loovtöötajat

Hea idee ei tule kella peale, leiab Paavo Nõgene.  Foto: Panthermedia/Scanpix

Loovalt töötajalt kasuliku tulemuse saamiseks pole mõtet tema suurt isiksust, ego rünnata. Selle asemel peab juht kohanema sellega, et hää idee ei tule kella peale.

Loovisikust välja kasvanud loovisikute juht, kultuuriministeeriumi kantsler ja eelnevalt 17 aastat Vanemuise teatris töötanud ja ka selle juhi ametit pidanud Paavo Nõgene jagas aasta turundussündmusel Password nõuandeid, mida loovinimeste juhtimisel silmas pidada.

Vanemuise teatris on tööl 365 inimest, mis juhile tähendas Paavo Nõgene sõnul seda, et ta kuulis 365 mure aastas - iga päev tuli üks mure lahendada. Teatri juhi ametit pidanuna tõi ta välja üheksa soovitust, mida loovisikutega suheldes silmas pidada.

Kapriisid ja tujud tuleb ära kannatada.

1) Loovus ei ole puhang, mis tekkib kella 8st hommikul kella 5ni õhtul ja kindlal aadressil asudes. Kõik juhid, kelle ettevõttes töötavad loovisikud, peavad arvestama sellega, et ei saa nõuda, et hea idee sünniks nüüd ja kontoris. See sünniks kus iganes. Juht peab suutma sellega kohaneda. Hea idee võib tulla näiteks spordiklubis. Kas seal tohib käia tööajal?

2) Loovuse teke ei ole seotud eelarve läbirääkimiste perioodi rütmiga. Kui riigisüsteemis püütakse kõik olulised asjad panna paika eelarve menetlemise rütmis, siis loovus ja head ideed selle rütmiga ei pruugi kaasas käia. Võivad, aga pruugi.

3) Loovust ei mahuta Exceli tabelisse.

4) Märka kasvõi pisikestki loovuse pisikust oma ettevõtte töötajates. Kui sa seda näed, siis anna töötajatele võimalus. Samas on oluline anda neile võimalus ka ebaõnnestuda. Suurepärane idee ei pruugi sündida esimesel hetkel. Kui see aga sünnib võib sellest piisata, et ettevõte elaks pikalt väga hästi. Eestis on heaks näiteks Skype, mis kindlasti ei tekkinud üleöö, samuti näiteks Apple.

5) Loovus kas on või ole. Seda ei õpita. Tõsi, on küll olemas liik inimesi, kellel loovus on mingi punni taga kinni. Ehk, kui saad selle punni pealt ära, vot siis hakkab tulema. Aga see peab ikkagi inimeses olemas olema. Nii nagu filmifestivali korraldajaks ei õpita ülikoolis, nii ei õpita ka loovust ülikoolis või kuskil mujal.

6) Loovisikute hulk on ääretult suur. Need inimesed, kes töötavad reklaami- või turundusbüroodes, on ainult üks osa kõikidest loovisikutest siin maakeral. Kõige paremad tulemused tulevad aga siis, kui minnakse rääkima praktikutega väljaspool oma kontorit. Nendega, kes töötavad igapäevaselt n-ö loovusega - olgu nad siis kunstnikud, arhitektid, muusikud, graafikud, grimmeerijad jt. Soovitan kasutada nende inimeste mõtteid, ideid, kompetensi, et rikastada iseenda ideid, saada lisandväärtust. Siis sünnivad ka paremad ideed.

7) Loovisikud on isiksused suure algustähega, kelle ego pole mõtet rünnata. See ei aita tulemuseni. Loovisikud ei ole rumalad, nad on väga nutikad ja targad inimesed, aga tõsi ta on, et neile tuleb teine kord seletada võib-olla ühte ja sama asja 5 korda. Ja seda seetõttu, et loovisiku mõttemaailm ei koosne raamistatud reeglitest. Ta läheneb asjadele loovalt. Seepärast tulebki mõnikord asju mitu korda seletada.

8) Kui mõnele inimesele tundub, et loovisik n-ö lihtsalt tiksub kuskil, siis tegelikult käib tema sees pidev loomeprotsess 24/7 ja ühel hetkel sealt munetakse kuldmune.

9) Kui te lähete loovisikuga mõnel teemal läbirääkima, siis kõige muu kõrval soovitan arvestada n-ö kuufaaside või ilmastiku oludega, sest kui vihmale kisub, siis mitte ainult taevast.

Kire hind - läbipõlemine

Kuigi kõrvaltvaatajale võib tunduda nii suure festivali nagu PÖFF juhtimine Normandia dessandina - määramatu tegevuse ja lõputu kriisina, siis Tiina Lokki sõnul ta seda kindlasti mitte ei ole. Festival on nagu iga teinegi organisatsioon oma arengukava, tähtaaegade ja kontrollisüsteemiga.

Esimesed kaheksa aastat ei julgenud Tiina Lokk oma kolleegidele festivali missioonist ja visioonist midagi rääkida, kartes tagasisidet ja viltu vaatamist. "Siis tuli meie meeskonda aga üks vahva abiline, kes julgustas ja ütles, et seda tuleb kõigile rääkida, ka igale vabatahtlikule, et nad teaksid, mis on meie eesmärk, visioon ja missioon, millised on meie organisatsiooni väärtused ja maalimavaatelised seisukohad - mille järgi me filme valime, miks me seda teeme jne," selgitas Lokk.

Tänaseks ongi PÖFF tema sõnul nagu iga teinegi organisatsioon või ettevõte oma arengukava, eesmärkide, tähtaegade ja projektijuhtidega. Olulisimaks väljakutseks on muidugi selle töö juures õigete inimeste leidmine. Praegu 15 festivali palgal olevad töötajat valmistavad aasta aega kaks nädalat vältavat festivali ette. "Meeskonnas on kombeks öelda, et me teeme valmis vanni, kuhu tuleb vesi ja suplejad sisse lasta," sõnas Lokk.

Kogu selle loomeprotsessi juures kehtib Lokki sõnul ütlus "Usalda, aga kontrolli". "Kontrolli aga tähelepandamatult, nii et sa ei solvaks sellega kontrollitavat. Samuti anna talle maksimaalselt võimalust ennast teostada," soovitas Lokk. "Oli periood, kus proovisime järgida kõiki juhtimisõpikuid, kaasaarvatud kõiki arvutiprogramme, mis mõõdavad töötajate efektiivsust. See periood lõppes kollapsiga. Autoritaarne juhtimine on oma aja ära elanud, jäänud eelmisesse sajandisse." See on ka põhjuseid, mis PÖFFi meeskonnas ei ole väga karmi ja kindlat struktuuri.

Loovmeeskonda iseloomustavaks märksõnaks peaksid olema Lokki sõnul dünaamilisus, usaldatavus, liikuvus, paindlikkus, motivatsiooni leidmine ja arendamine. "Loovisik ei ole dogmainimene. Te peate talle andma eesmärgi kätte, aga selles, kuidas ta punktist a punkti b läheb, peab talle jätma täieliku vabaduse," soovitas Lokk.

Hetkel kuum