Äripäev • 6. aprill 2015 kell 10:16

Eesti majandusel positiivne väljavaade

Eesti euromündid  Foto: Reuters/Scanpix

Eesti majanduse üldine olukord on poole aasta pärast võrreldes tänasega pigem parem, nähtub Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) majandusekspertide uuringust.

63 protsenti küsitletud ekspertidest arvas, et majanduse olukord võrreldes praegusega on poole aasta pärast sama ja 37 protsenti hindas, et olukord on parem kui praegu.

Eesti majandusarengut takistavaks teguriks nimetavad eksperdid kvalifitseeritud tööjõu ja -nõudluse puudust, rahvusvahelise konkurentsivõime vähesust ja ekspordibarjääre.

„Võrreldes kolme aasta taguse ajaga on majandusarengut takistavaid probleeme vähem kõikides valdkondades, välja arvatud kvalifitseeritud tööjõu puudus ja ekspordibarjäärid. Peame täpsemalt hindama nende barjääride tekkimise põhjusi ja otsima lahendusi nende kõrvaldamiseks, seetõttu viime läbi vastava uuringu,“ ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu osakonna juhataja Kaupo Reede.

Reede lisas, et kuigi eksport lähiriikidesse on vähenenud, on samas hakanud kasvama eksport Saksamaale, Rootsi, Hollandisse, Ameerika Ühendriikidesse jt stabiilselt kasvavatele turgudele. „See tendents on Eesti majandusele väga oluline, uute turgude leidmine ja nende hoidmine on majanduskasvu võtmetegur,“ lisas ta.

EKI uuringust selgub, et tarbijate kindlustunne on hea ja eratarbimine kasvab. Elanike ootused nii oma pere kui riigi majandusolukorrale on pigem positiivsed.

Selle aasta Eesti majanduskasvuks ennustab EKI majandusekspertide grupp 1,8 protsenti, inflatsiooni määraks 0,6 protsenti, töötuse määraks 7,4 protsenti ja keskmiseks kuupalgaks 1050 eurot.

Hetkel kuum