Pille Ivask • 13. aprill 2015 kell 5:01

Hiina lükkas tagasi Taiwani soovi liituda Aasia investeerimispangaga

Taiwani keskpank Taipeis  Foto: epa

Hiina teatas, et on tagasi lükanud Taiwani soovi liituda Aasia Infrasturktuuri Investeerimispangaga, mistõttu Taiwan ei saa kuuluda panga asutajaliikmete hulka, vahendab Wall Street Journal.

Sellegipoolest ütles Hiina, et Taiwan võib taotleda liikmelisust uuesti, viidates probleemidele Taiwani nimega, millele tuleb lahendus leida.

Pekingi Taiwani-asjade ameti esindaja Ma Xiaoguang lausus, et Hiina plaanib ka teistelt arengupanga 21 asutajaliikmelt Taiwani liikmelisuse osas aru pärida.

Hiina ning Taiwani suhted on väga tundlikud. Hiina surve tõttu on 23 miljoni elanikuga Taiwan sunnitud näiteks spordivõistlustel osalema Hiina Taipei nime all, Maailma Kaubandusorganisatsiooniga on Taiwan liitunud hoopis Taiwani, Penghu, Kinmeni ja Matsu Omaette Tolliterritooriumi nime all.

Aastal 1986, pärast seda, kui Hiina liitus Aasia Arengupangaga, muutis institutsioon Taiwani nime Hiina Taipeist „Taipei, Hiinaks“. Taiwan protestis selle otsuse vastu, kuna see jätab mulje, nagu oleks Taiwan Hiina osa.

Taiwani president Ma Ying-jeou on korduvalt öelnud, et Hiina Taipei nimi on Taiwani jaoks piir, millest allapoole langeda ei kavatseta ning valitsus on riigi väärikuse säilitamise nimel nõus loobuma liitumisest loodava investeerimispangaga.

Taiwani valitsuskabineti pressiesindaja Sun Li-chyun ütles, et Taiwani peaminister on Hiina otsusest teadlik ning on juba vastavate riigiasutustega ühendust võtnud.

Hetkel kuum