Harry Tuul • 16. aprill 2015 kell 9:30

Putin: sanktsioonid loovad uusi võimalusi

Venemaa president Vladimir Putin  Foto: EPA

Venemaa president Vladimir Putin vastas täna 13. korda otseeetris rahva saadetud küsimustele. Sel ajal sai kõnekeskus ligi 4000 kõnet minutis, kokku laekus üle kolme miljoni küsimuse.

Kuigi Venemaa president Vladimir Putin hoiatas ettevõtjaid, et sanktsioonide kadumist oodata ei ole, loob see tema hinnangul uusi arenguvõimalusi.

Venemaa president ütles täna, et sanktsioonidega saadakse hakkama ning pigem loovad nad uusi võimalusi, et jõuda uuele arengutasemele, sh uute turgude leidmisele. Isegi reaalpalga langus mullu Venemaal polnud Putin sõnul seotud niivõrd sanktsioonide, kuivõrd loomupärase korrektsiooniga, kuna varem olid palgad kasvanud tootlikkusest kiiremini.

Tema hinnangul ei ole sanktsioonid isegi enam seotud Ukrainaga, sest, vastupidiselt vastaspoolele, nemad täidavad Minski kokkuleppeid. Küsimusele, kas sanktsioonid võivad kesta aastakümneid nagu Iraanis, vastas Putin kindlalt ei. „Venemaa pole Iraan.“

Putini hinnangul kulub Venemaa majanduse taastumiseks ligi kaks aastat.

Terava küsimuse esitas Putinile endine rahandusminister Aleksei Kudrin, kes pidas kehtivat majandusmudelit iganenuks. Ta tõi välja, et Putini esimesel valitsemisajal kasvas majandus keskmiselt 7% aastas ning nafta hind oli keskmiselt 30 dollarit. Praegu suudab Venemaa majandus näidata 1,5% kasvu juhul, kui nafta hind on keskmiselt 60-70 dollarit. Tema sõnul tähendab see seda, et Venemaa kasvab aeglasemalt kui maailmamajandus ning riigi osakaal väheneb. "Hakkame maailmast maha jääma. Kuidas kavatsete praegust majandusmudelit muuta," küsis Kudrin.

"Te olite 2020 majandusprogrammi üks koostajatest. Kui me midagi ette ei näinud, on see meie, sh teie, süü," vastas Putin teravalt. Tema sõnul on praeguses olukorras retsept selge. On vaja luua soosivad tingimused ettevõtlusele, investeeringutele, samuti parandada juhtimist. "See on mitmevektoriline probleem. Peame tegema üldteada asju, aga millele on vaja poliitilist tahet."

Suurt kursimuutust Putin siiski ei plaani. „Et majandust õigesti arendada on kahtlemata vaja pead, aga selleks, et inimesed meid usaldaks, on vaja ka südant," rääkis Putin. Vastasel juhul korduvad Venemaal tema sõnul 90ndad.

Põllumehe küsimusele, kas usute statistikat, vastas Putin, et igas riigis on probleeme statistikaga. „Aga need numbrid, mis mulle antakse, neid ma usun,“ ütles president. Putin tõi näiteks piimahinna, mis on madalam, kui selle tootmise omahind ning mis on ebaloomulik ning vajab lahendust. „Ma usun seda,“ sõnas Putin.

Ukrainast rääkides ütles Putin, et praegune Ukraina valitsus teeb palju vigu ja resultaat saab olema negatiivne. Aga see on nende valik. Putini sõnul ei saa ta lähtuda sellest, kas partner meeldib või ei meeldi. „Peame juhinduma riigi huvidest,“ rääkis Venemaa president.

Putin ei tee enda sõnul vahet ukrainlastel ja venelastel. „Nad on minu meelest üks rahvas,“ sõnas Putin ning lubas Ukrainal aidata majanduskriisist väljuda.

Venemaa sõjalist osaluse Ukrainas lükkas aga Putin ümber. „Vene vägesid Ukrainas ei ole,“ vastas Putin Venemaa tipp-poliitik Irina Hakamada teisele küsimusele. „Meil pole impeeriumi ambitsioone,“ rõhutas ta hiljem, kuid lubad ka edaspidi piiriäärseid riike aidata.

Ukraina põgenikust vaataja küsimusele, kas tõesti puhkeb Venemaa ja Ukraina vahel sõda, vastas Putin eitavalt. „Ei, elage rahus,“ sõnas Putin.

Alustuseks küsis Hakamada aga, mis seisus on Boriss Nemtsovi mõrva uurimine. „Ta oli teravalt opositsiooniline nii minu kui ka valitsuse suhtes laiemalt. Kuigi me saime ka sõbralikult läbi. Ma arvan, et see on traagiline ja häbiväärne sündmus. Kuidas uurimine käib, 1-1,5 päeva pärast mõrva oli juba selge MVD ja FSB töötajatele, kes mõrva korraldasid. Küsimus oli vaid selles, kus nad vahistada,“ ütles Putin.

Venemaa president Vladimir Putin vastas täna 13. korda otseeetris rahva saadetud küsimustele. Sel ajal sai kõnekeskus ligi 4000 kõnet minutis. Kokku laekus üle kolme miljoni küsimuse.

Vaata videot!

Hetkel kuum