Mait Kraun • 19 aprill 2015

10 fraasi, mida edukad inimesed väldivad

Edukad inimesed kasutavad positiivseid sõnumed.  Foto: Panthermedia/Scanpix

Konsultant ja kirjanik Bernard Marr kirjutab LinkedInis, et edukad inimesed väldivad negatiivseid fraase ja kasutavad selle asemel positiivseid kinnitusi, vahendab Business Insider.

Kaotamine ja võitmine sõltub kõige rohkem sinu mõttemallidest. Sa võid olla edukas tavatöötaja, kelle suhtumine on õige ja eesmärgid kõrged. Samas võid sa olla ka luuserist tegevjuht. Võitja suhtumisega lood eeldused aga suureks eduks.

Vaata allpool olevat nimekirja ning mõtle, kas mõni neist esineb su kõnepruugis ka igapäevaselt. Taoliste kõnepruukide väljatreenimine aitab mõttetegevust värskendada ning uskuda, et sa suudad oma eesmärgid saavutada.

See ei tööta.

Kui tihti sa tead täpselt, et midagi töötab? Isegi kui seda on varem proovitud, siis see ei tähenda, et see ei tööta ka seekord. Ideedest loobumine ilma proovimata ei ole kindlasti võitja tunnus.

Ma ei saa sellega hakkama.

Kui ütled, et sa ei saa hakkama, siis leitakse sinu asemele keegi teine. Proovi oma energia suunata sellele, mida hakkama saamiseks tegema pead. Kas sul on vaja ennast koolitada? Ehk on vaja rohkem abi või vahendeid? Või hoopis aega?

Võimatu.

Asjad on väga harva võimatud, seega ole selle sõna kasutamisel väga ettevaatlik. Üldiselt ütlevad seda inimesed, kelle meeled on kinni. Nad ei suuda näha teise inimese visiooni. Selle asemel, et midagi võimatuks kuulutada, ava oma mõistus ja proovi mõelda, millistel juhtudel see võimalik oleks. Tee ajurünnakut. Vaata probleemi teise nurga alt. Ühtegi lahedat asja pole loodud eeldusel, et selle tegemine on võimatu.

See ei ole aus.

Me ei ole 4-aastased ja reaalne elu ei ole alati õiglane. Kui sa avastad ennast neid sõnu ütlemas, siis on suhteliselt kindel, et tunned ennast väärkohelduna. Selle asemel, et ohvrikaart välja käia, proovi leida mooduseid, kuidas olukorda parandada. Saa ka sellest aru, et vahepeal ei olegi võimalik situatsiooni õiglaseks muuta – sel juhul pead sa õiglasema situatsiooni looma ise.

See ei ole minu süü.

Võib-olla tõesti ei ole sina süüdi. See fraas aga näitab, et sa süüdistad kedagi teist. Mitte keegi ei võida süüdistamismängu. Ära keskendu süüdistamisele, keskendu probleemi lahendamisele. Kuidas sa saad sekkuda ja asju paremaks muuta? Isegi kui sina olid see, kes ei olnud süüdi?

Ma võib-olla suudan...

Võib-olla on üks nendest sõnadest, mis paneb sind ebaõnnestuma. Kui inimesed kasutavad taolisi sõnu, siis nad eeldavad, et nad ei saa neile määratud tööga hakkama. Ära kasuta seda sõna ja ütle välja, mida sa tegelikult mõtled.

See ei ole minu töö.

Juhtidele ei meeldi seda sugugi kuulda. Kui sa tahad meeskonda aidata või ametiredelil tõusta, pead sa vahepeal tegema ka töid, mida ametijuhendis märgitud ei ole. Aga ära lase ennast ära kasutada ning proovi arenemise ja kogemuse eesmärgil töötada mugavustsoonist väljaspool.

Vajama.

Vajama on naljakas sõna. Sa vajad toitu, vett ja peavarju. Aga töö juures ei ole sul seda raportit õigeks ajaks vaja. Sul ei ole töö juures tegelikult midagi vaja. Sa tahad neid. Su töö võib küll nõuda mingeid asju, et saaksid funktsioneerida ja normaalselt töötada. Aga kas sa tõesti vajad neid?

Ma mõtlen.

Milline kõlab kõige võimsamalt: ma mõtlen, ma usun või ma tean? Ma mõtlen võib olla liiga pelglik. Juhid ja teised edukad inimesed on otsustuskindlad.

Ma üritan.

Yoda tarkus kõlab nii: tee või ära tee. Üritamist ei ole olemas. Inimesed kasutavad sõna „üritama“ siis, kui tahavad jätta endale väljapääsu, sest teadlikult või alateadlikult nad ei usu, et saavad töö või ülesandega hakkama.

Hetkel kuum