Moldovas varastati kolme päevaga miljard dollarit

Moldova lipp  Foto: EPA

28-aastast ärimeest süüdistatakse ühe miljardi dollari varastamises Moldova pankadest. Kusjuures vargus toimus vaid kolme päeva jooksul, vahendab CNN Money.

Summa – mis moodustab Moldova SKP-st 12 protsenti – kadus saladuslikult 2014. aasta novembris.

Moldova Keskpank oli juhtunust niivõrd suures hämmingus, et palkas uurimist läbi viima juhtiva finantsuurimise konsultatsioonifirma Kroll.

Kroll leidis, et suurpettuse taga on 28-aastane ärimees Ilan Shor. Tegemist on riigi ühe rikkama mehega, kes on abielus Venemaa popstaari Jasminiga. Tema isa sai rikkaks tollivabade kaupluste rajamisega peale Moldova taasiseseisvumist.

Moldova parlamendi eestkõneleja avalikustas Krolli konfidentsiaalse raporti selle kuu alguses pärast seda, kui inimesed tänavatele protestima tulid.

Shor ütles väljasaadetud pressiteates, et ei ole midagi valesti teinud. Shorile on määratud koduarest.

Raporti kohaselt töötasid Shor ja tema partnerid koos. Nad ostsid 2012. aastal kolmes Moldova pangas enamusosaluse ning hakkasid seejärel pankade likviidsust suurendama. Seda tehti keeruliste tehingute abil, mille hulgas olid näiteks laenud kolme panga ja välismaa institutsioonide vahel.

Seejärel andsid pangad Shori kontrolli all olevatele ettevõtetele miljonitesse ulatuvaid laene, selgub raportist.

Lõpuks kadus pankades keeruliste tehingute kaudu kolme päeva jooksul üle 767 miljoni dollari.

Suur osa sellest rahast toimetati Shoriga seotud välismaa majandusüksustele. Osa rahast pandi hoiusena Läti pangakontodele, mida tehti välismaalaste kaudu.

Moldova Keskpank oli sunnitud kolm panka 870 miljoni dollari suuruse abipaketiga päästma, et hoida majandust stabiilsena.

Moldova on üks Euroopa vaesemaid riike, kus korruptsioon on levinud probleem. Maailmapank on öelnud, et taoline sündmus võib destabiliseerida Moldova majandust.

Hetkel kuum